مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران

مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران

Niavaran Cultural Historic Complex

مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران

مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران

Niavaran Cultural Historic Complex

مقاله های پژوهشی

به مناسبت هفته دولت؛ دولت، مردم و همگرایی موانع ساختاری مشارکت فرهنگی با توجه به تاریخ ایران

مشارکت در ایران در طول دوره های تاریخی ایران دارای فراز و نشیب بوده است. بررسی این دوره تاریخی مشارکت در ایران بسیار مهم برای رسیدن به یک وضعیت جامع درباره مشارکت در ایران بسیار ضروری است.

دو رویکرد عمده در جنبش مشروطه ایران (بخش دوم)

بیشتر توضیح دادیم که در دوره نخست مشروطه به علت رویارویی نیروها با شاه، اختلاف ها آشکار نمی شد و در سطحی بسیار محدود مطرح می گردید، اما در دوره دوم بود که تناقضات درونی در صفوف مشروطه خواهان خود را نشان داد. برای نخستین بار روشنفکران و برخی از روحانیون طرفدار مشروطه از گفتار تازه ای سخن به میان آوردند که طبق آن باید وظایف دینی و شرعی از وظایف اداری جدا می شد.

دو رویکرد عمده در جنبش مشروطه ایران (بخش اول)

اگر مهمترین مسئله مشروطه ایران را بحران در نظر بدانیم، به خطا نرفته ایم. از آن رو که نخست تعریفی مشخص از الزامات این نظام و اندیشه سیاسی در دست نبود و دوم در سایه نبود تعاریف و خلاء مفاهیم، راه بر ارزیابی روشن از مشروطه و نقش آن در جایگاه تاریخی ایران بسته بود. مشروطه گونه ای آگاهی نسبی تاریخی از جایگاه ایران در پهنه مناسبات بین المللی به ارمغان آورد، ولی این آگاهی به ژرفای جامعه ره نیافت.

موزه ها و روز جهانی موزه

گسترش موزه های دنیا و همکاری همه جانبه ی سازمان های علمی و فرهنگی و صنعتی با موزه ها در جهت دست یابی به اهداف فرهنگی، از طریق هماهنگ نمودن اقدامات بین اللملی و تدوین برنامه هایی میسر است که دارای خطوط اساسی همکاری مشترک و دو جانبه بین مردم و موزه هادر سطح جهانی باشد.

خاتمکاری

هنر خاتمکاری نوع مخصوصی از هنر دستی است که بسیار دقیق و پرکار است و ساخت آن احتیاج به دقت و حوصله زیاد دارد. خاتمکاری عبارتست از کنده کاری یک طرح بوسیله اجزاء چوبی ومواد دیگر که بعدا" بر زمینه چوبی نصب می گردد.

تاثیر زیانبار نور بر اشیا موزه ای

مطالب زیادی در مورد اثرات زیانبارنور بر اشیاء موزه ای گفته، نوشته و به چاپ رسیده است .تقریبا هیچ توجهی به این موضوع که تاثیر نور موجب خرابی آثار هنری وعتیقه می شود نشده وتقریبا همه موزه داران در تهیه نور مناسب برای نمایش اشیاء به گونه ای که لطمه ای به آنها وارد نیاید مشکلاتی بی پایان دارند امید به اینکه این مختصر اطاعات مفید باشد.

هنر کاشیکاری

هنر زیبای کاشیکاری از هنرهای دستی و قدیمی ایران است، قدمت آن به هزاره دوم پیش از میلاد می رسد. در آغاز از کاشی با آجرهای لعابدار برای استحکام بنا استفاده می شد ولی بتدریج در نماسازی نیز کاربرد یافت به طوریکه کاشیکاری پیش از اسلام نیز در ایران بسیار مد نظر بوده است.

رفتار و آداب برخورد با بازدیدکنندگان، لباس و ظاهر کارکنان موزه

ادب و رفتار کارکنان است که موفقیت یک موزه را تضمین می‌کند. الگوی رفتار در صنعت موزه داری نقش غالب را دارد زیرا بسیاری از نکات فنی و تخصصی موزه داری را بازدیدکننده نمی‌داند و درک نمی‌کند.

دکتر خلیل ثقفی رییس اولین بلدیه تهران

انتصاب دکتر خلیل ثقفی (اعلم الدوله) به ریاست اولین بلدیه (شهرداری) تهران در 12 خرداد 1286 خورشیدی

آثار مینیاتور خلق شده در مکتب تبریز در کاخ صاحبقرانیه

در موزه ها آثار بر اساس تاریخ و یا نوع هنر آنها دسته بندی می شوند و کم نیستند انواع هنر موجود در موزه ها که هرکدام مخاطب خاص خود را دارد. شاخص ترین هنرهای ایران از صدها سال پیش هنر مینیاتور بوده و هست که در این زمینه آثاری در کاخ موزه صاحبقرانیه از هنرمندان پرورش یافته مکتب تبریز و از شاگردان استاد بهزاد چون عباس جلالی سوسن آبادی و روحانی قابل بازدید و توجه هنردوستان می باشد.

هنر خاتم سازی

هنر خاتم سازی یکی از مهمترین هنرهای دستی ایران است. این صنعت ارزش هنری فوق العاده زیادی دارد.

شش بشقاب نفیس هدیه جیمی کارتر رئیس جمهور اسبق آمریکا به پهلوی دوم

در کاخ اختصاصی نیاوران مجموعه ای نفیس شامل شش بشقاب ( قطر 4/103 سانتی متر) نگهداری می شود که هدیه جیمی کارتر رئیس جمهور اسبق آمریکا به پهلوی دوم است.

گوبلن های کاخ اختصاصی نیاوران

در تزئین داخلی کاخ اختصاصی نیاوران، علاوه بر گچ کاری و آیینه کاری ایرانی از گوبلن های (تاپستری های) عظیم نیز استفاده شده که این نوع تزئینات در کاخ های اروپایی نیز رواج داشته که علاوه بر زیبایی، عایقی برای گرما و سرما و نیز سر و صدا بوده است.

سوخت معرق پوست، کمال هنر ایرانی

یکی از هنرهای سنتی بسیار زیبای اصفهان که در حقیقت مجموعه چندین هنر ارزشمند است، هنر"سوخت معرق پوست" نامیده می شود. بعضی هنر سوخت را هنر ده گانه نامیده اند و آن را کمال هنر می دانند.

کمال الملک

کمال الملک و نقاشی حوضخانه در کاخ صاحبقرانیه

31 - 45 of 65

آخرین مطالب