کتابخانه پژوهشی

بمناسبت چهاردهم اسفندماه سالروز درگذشت دکتر مصدق : معرفی کتاب: دکتر محمد مصدق ؛ سرگذشت سیاسی

این کتاب اثری جامع و روشنگرانه از یکی از برجسته‌ترین شخصیت‌های سیاسی ایران را ارائه می‌دهد. دیبا به بررسی زندگی و حرفه محمد مصدق می‌پردازد

به مناسبت یکصدو هفتاد و دومین سال روز شهادت میرزا تقی خان امیر کبیر معرفی کتاب : میرزا تقی خان امیر کبیر

اقبال آشتیانی در کتاب پیش رو، با روایت و لحنی تاریخی، اتفاقات عصر قاجاریه از زمان محمدشاه تا پایان زندگی امیرکبیر را روایت کرده است.

معمای هویدا

امیر عباس هویدا و معمای انقلاب ایران شرح حال سیاسی امیر عباس هویدا توسط مورخ و نویسنده عباس میلانی ایرانی-آمریکایی است.

نبرد قدرت در ایران

در سال 1357 توفانی سرکش در مدت کوتاهی کشور را درنوردید و فرزندانِ ایرانِ مدرن، که شب و روز در میانشان شاه‌دوستی و غرب‌گرایی ترویج شده بود، بساط شاهنشاهی را برای همیشه برچیدند.

هدایای دربار پهلوی به بیگانگان به روایت اسناد

اسناد مجموعه حاضر نشان‌دهنده گوشه‌ای از پاداش‌ها و هدایای رژیم پهلوی به بیگانگان پس از سال 1344 شمسی است.

باستان‌گرایی در دوره‌ی پهلوی با تکیه بر جشن‌های 2500 ساله، به روایت اسناد

بخش اول که مدخل کتاب محسوب می‌شود شامل سه فصل مجزا است .فصل اول به بررسی تاریخچه و سیر تحول اندیشه باستان‌گرایی در ایران و معرفی متفکران مشهور و تاثیرگذار این تفکر و نقش آنها در تغییر مولفه‌های قدرت و روی‌ کار آمدن رضاخان می‌پردازد.

پشت پرده ی کودتا

پشت پرده ی کودتا جدید ترین اثر علی رهنما، اقتصاد دان و تاریخ شناس معاصر، یک بازسازی دقیق تاریخی از حوادث پیرامون کودتای بیست و هشت مرداد سال هزار و سیصد و سی و دو می باشد.

غرور و سقوط (خاطرات سفیر انگلیس در ایران)

سر آنتونی پارسونز، سفیر کبیر سابق انگلیس در ایران که مدت 5 سال _ 1352 – 1357 ش – عهده دار این سمت در ایران بوده است،

مثل برف آب خواهیم شد

کتاب مثل برف آب خواهیم شد، حاوی متن مذاکرات سه جلسه از جلسات شورای فرماندهان ارتش شاهنشاهی در ماه‌های دی و بهمن 1357 است.

کناره های امن و اقتدار

کتاب حاضر در هشت فصل تنظیم شده است که به بقایای ارتش شاهنشاهی، سپاه پاسداران انقلاس اسلامی، میراث انتظامی پهلوی، کمیته های انقلاب اسلامی، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، میراث انتظامی پهلوی، کمیته های انقلاب اسلامی، نیروی انتظامی جمهوری اسلامی، پسماند اطلاعاتی و امنیتی کشور، واحد اطلاعات سپاه پاسداران و نهایتا وزارت اطلاعات می پردازد.

نیروهای انتظامی یکصد سال فراز و فرود 1357 - 1257 ه . ش (3 جلد)

مجلد نخست از این مجموعه، شرحی است بر ماجراهای مربوط به تاًسیس اولین اداره‌ی پلیس ایران در سال 1257 هجری شمسی و پیامدهای آن، نیز اولین نظام نامه‌ی وظایف پلیس در ایران، شکل‌گیری نخستین نهاد انتظامی مدرنیته‌ی کشور و اداره‌های پلیس بین‌المللی، هم‌چنین برخوردهای این اداره با جامعه.

دو قرن نیرنگ: داستان تلخ استعمار انگلیس در ایران

کتاب حاضر شرح و تحقیقی است از دو قرن روابط ایران و انگلستان که به تعبیر مولف، با هدف روشن ساختن سیاست مزدورانه و استعماری انگلستان در ایران طی دو قرن گذشته، تدوین شده است.

مشروطه‌شناسی

مشروطه‌شناسی، شناخت تاریخی تحلیلی نهضت‌های اسلامی معاصر ایران

کتاب خاطرات و خطرات

نویسنده: مهدیقلی هدایت انتشارات: زوار

1 - 15 of 16

آخرین مطالب