گونه های زیستی

معرفی تنوع زیستی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران درخت باران طلایی

یکی از گونه های خزان پذیر و غیر بومی باغ تاریخی نیاوران درخت باران طلایی است. باران طلایی بومی جنوب شرق آسیا می باشد که بعد از انقلاب در چند نقطه از جمله در حاشیه خیابان ورودی باغ کاشته شده است.

معرفی تنوع زیستی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران درخت سدر هیمالیا (سدر مقدس)

یکی از گونه های درختی غیر بومی زینتی و همیشه سبز باغ تاریخی نیاوران، درخت سدر هیمالیا یا سدر مقدس است که به صورت پراکنده در نقاط مختلف فضای سبز دیده می شود.

معرفی تنوع زیستی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران درخت مگنولیا تابستانه

یکی از گونه های درختی غیر بومی و زینتی باغ تاریخی نیاوران ، درخت مگنولیا تابستانه است که به صورت پراکنده در نقاط مختلف فضای سبز دیده می شود. درختی زیبا و همیشه سبز، بومی آمریکای شمالی می باشد که سالها پیش به ایران آورده شده است.

معرفی تنوع زیستی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران درخت شاه بلوط هندی

یکی از گونه های درختی منحصر به فرد باغ تاریخی نیاوران، درخت شاه بلوط هندی است که تعداد 9 اصله از آن در نقاط مختلف باغ به صورت پراکنده دیده می شود.

معرفی تنوع زیستی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران درخت بارانک

یکی از گونه های درختی منحصر به فرد باغ تاریخی نیاوران، درخت بارانک است که تنها یک اصله از این گونه در فضای سبز ضلع شمال غربی کاخ اختصاصی نیاوران وجود دارد.

معرفی تنوع زیستی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران درخت عنبرسائل

یکی از گونه های بسیار زیبا و غیر بومی در محوطه کاخ صاحبقرانیه درخت عنبر سائل با نام علمی Liquidambar orientalis و نام انگلیسی oriental sweetgum متعلق به خانواده Altingiaceae است. این درخت بومی مناطق شرق مدیترانه، ترکیه و یونان می باشد. این درخت در پاییز ترکیب رنگ بسیار متنوع و چشم نوازی پیدا میکند.

معرفی تنوع زیستی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران درخت سکویا

یکی از گونه های درختی منحصر به فرد باغ تاریخی نیاوران درخت سکویا یا درخت غول است. نام علمی درخت سکویا Sequoia giganteum است، این گیاه از شاخهٔ مخروطیان و به خانواده Taxodiaceae تعلق دارد. این گونه، درختی همیشه سبز با برگهای سوزنی است که به عنوان یکی از بزرگترین درختان دنیا شناخته شده است. درختان سکویا از بزرگ‌ترین درختان جهانند. میانگین بیشینه ارتفاع آن‌ها بین 50 تا 85 متر است. طول بعضی از این درختان به 110 متر می‌رسد. طول محیط تنهٔ این درختان، 15 متر است.

معرفی تنوع زیستی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران/ درخت نارنج سه برگ

یکی از گونه های درختی ارزشمند باغ تاریخی نیاوران درخت نارنج سه برگ است. از این گونه تنها یک اصله در فضای سبز مقابل کاخ صاحبقرانیه وجود دارد.

معرفی تنوع زیستی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران/ درخت لاله

یکی از گونه های درختی منحصر به فرد باغ تاریخی نیاوران درخت لاله با نام علمی Liriodendron tulipifera، و نام انگلیسیtulip tree - yellow poplar متعلق به خانوادهMagnoliaceae می باشد. از این گونه تنها یک اصله درخت پیرامون کاخ اصلی در دوره پهلوی دوم کاشته شده است.

معرفی تنوع زیستی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران/ درخت نمدار

یکی از درختان منحصر به فرد باغ تاریخی نیاوران گونه نمدار یا زیرفون  با نام علمی Tilia  spp، و نام انگلیسی Linden و Lime Tree متعلق به خانواده Malvaceae  می باشد که به لحاظ ویژگی های خاص صنعتی، زینتی و دارویی از اهمیت بسیار بالایی در دنیا برخوردار است. از این گونه 3 اصله درخت تنومند در فضای سبز پیرامون کاخ اصلی قرار دارد که در دوره پهلوی دوم در این مکان کاشته شده است.

نگاهی به تنوع جانوری باغ تاریخی نیاوران

باغ نیاوران در کنار درختان قدیمی و تنومند، مجموعه‌ای از پرندگان را در خود جای داده است.

معرفی باغ تاریخی نیاوران به عنوان یک باغ ایرانی

مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران در باغ بزرگی به مساحت حدود 11 هکتار در شمال تهران قرار دارد. این مجموعه دارای ابعاد چندگانه تاریخی، هنری و طبیعی است که نمی توان آن را محدود به یک یا چند موضوع خاص نمود؛ اما آنچه اولویت و موضوع اصلی این مجموعه را شامل می شود پیشینه آن در قالب روایت های شفاهی و مکتوب و مجموعه آثاری است که متعلق به دو سلسله قاجار و پهلوی می باشد. به عبارت دیگر ارگ حکومتی نیاوران در دو دوره زندگی جاری و پویا در قامت قصر حکومتی بوده و هر دوره دارای روایت ها و ارزش ه

آخرین مطالب