مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران

مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران

Niavaran Cultural Historic Complex

مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران

مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران

Niavaran Cultural Historic Complex

آثار آنتونی تاپیس موجود در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران

سه شنبه 28 آذر 1402 - 10:09
به مناسبت یکصدمین سال تولد آنتونی تاپیس، نقاش، مجسمه ساز و نظریه پرداز اسپانیایی، مجموعه آثار این هنرمند متعلق به گنجینه موزه های مجموعه نیاوران با عنوان «صدسالگی تاپیس» در موزه جهان نما به نمایش گذاشته شده و معرفی می شوند.

آنتونی تاپیس 13 دسامبر 1923 در کاتالان به دنیا آمد و در 6 فوریه 2012 از دنیا رفت. نقا، مجسمه ساز و نظریه‌پرداز اهل هنر بود که به یکی از مشهورترین هنرمندان اروپایی نسل خود تبدیل شد.

تاپیس  هنرمندی خودساخته، خودآموخته و از برجسته ترین هنرمندان انتزاع گرا به شمار می آید. او پس از مدتی تحصیل در رشته حقوق، نقاشی را از سال 1946 در حالیکه بیست و سه سال داشت آغاز کرد. تاپیس در سال 1948 در بارسلون جنبش هنری سال های پس از جنگ را پایه گذاری کرد که این جنبش ارتباطی تنگاتنگ با سورئالیسم و دادائیسم داشت. در همین سالها به گروه «هفتمین وجه طاس» پیوست و در انتشار مجله ای با همین عنوان همکاری کرد. او با استفاده از تکه هایی از مبلمان خانه و ترکیب هوشمندانه آنها با رنگ و بوم، مجسمه سازی و لیتوگرافی را هم تجربه کرد. آثاری که امروز منتقدان آنها را در گروه آثار اکسپرسیونیستی انتزاعی هم قرار می دهند. او در دهه 1970 تحت تاثیر هنر پاپ قرار گرفت و در همین سال‌ها اشیای زندگی روزمره انسان را به آثارش وارد نمود.  او غالبا زمینه ای از رنگماده غلیظ و آمیخته با ماسه می سازد و با اسلوب خراشکاری بر آن نقش می اندازد. از میان موتیف‌های تکراری در آثار تاپیس می توان به شکل صلیب در اندازه ها و نسبت های متفاوت؛ حرف A و حرف  Tاشاره کرد که البته هرکدام از این تکرارها مفهوم خاص خود را دارند.

در نمایشگاه «صد سالگی تاپیس» تعداد 6 اثر به نمایش گذاشته شده است. تمامی آثار بدون عنوان بوده و 5 اثر متعلق به گنجینه موزه کتابخانه اختصاصی نیاوران است که با تکنیک «لیتوگرافی» خلق شده اند. یک اثر نیز متعلق به گنجینه موزه جهان نما است که با تکنیک «مداد و آبرنگ» خلق شده است.

شناسه خبری: 3416
تاریخ انتشار: 1402/9/2810:09
هشتگ ها: #موزه جهان نما , #معرفی آثار موزه ای, #آنتونی تاپیس

آخرین مطالب