بیژن مقدم در تشریح برنامه های هفته میراث فرهنگی عنوان کرد:

از نمایشگاه های آثار موزه ای تا نگاه ویژه به کودکان در مجموعه نیاوران+پوستر اطلاع رسانی برنامه ها

چهارشنبه 27 ارديبهشت 1402 - 08:31
مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران گفت: به مناسبت هفته میراث فرهنگی بالغ بر 21 عنوان برنامه مختلف و متنوع با دربرگیری تمامی گروه های سنی، از نمایشگاه های آثار موزه ای تا برنامه های ویژه کودکان و نوجوانان تدارک دیده شده است.

به گزارش روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران، بیژن مقدم مدیر این مجموعه افزود: مناسبت های مختلف در طول سال با موضوع های مربوط به موزه، میراث فرهنگی و تاریخ، فرصتی را برای مجموعه ها فراهم می کنند تا با برنامه ریزی مناسب و شایسته، داشته های تاریخی و فرهنگی کشورمان را به عموم معرفی کرده و از طریق برنامه های آموزشی مناسب در مسیر حفاظت و صیانت از آثار و توسعه پایدار گام برداریم.

 

"دِرهَم عباسی"  تا "هنر سبز" در کاخ موزه های نیاوران

او با بیان اینکه طی مناسبت های مختلف، آثار موجود در گنجینه موزه های نیاوران که به دلیل محدودیت فضا امکان نمایش دائمی ندارند، به فراخور موضوع از مخزن خارج شده و به نمایش عموم گذاشته می شوند اظهار داشت: "دِرهَم عباسی" از جمله نمایشگاه های یاد شده است که طی هفته میراث فرهنگی مجموعه ای از سکه های دوران اسلامی را در معرض دید قرار می دهد.

او ادامه داد: "تخت جمشید میراث ماندگار" با نمایش آثار گراور با نمایی از این بنای تاریخی در کاخ موزه اختصاصی نیاوران، "هنر در هنر" با نمایش مجموعه جعبه های تزئینی در موزه کوشک احمدشاهی، "اردیبهشت هنر" با نمایش گزیده آثار هنرمندان ایرانی و غیرایرانی در موزه جهان نما و "یک موزه، یک اثر" با نمایش تک اثر خوان میرو هنرمند اسپانیایی به همراه نمایش کتاب بررسی آثار این هنرمند دیگر نمایشگاه هایی هستند که از مخزن موزه برگزار می شوند.

او تصریح کرد: نمایشگاه های یاد شده از تاریخ 28 اردیبهشت تا 3 خرداد 1402 در کاخ ها و موزه های مجموعه نیاوران پذیرای علاقه مندان است.

مقدم اظهار داشت: مجموعه نیاوران با هدف ارتقای تعاملات بین موزه ­ای و گسترش ارتباطات فرهنگی با سایر موزه ها اقدام به برگزاری نمایشگاه مشترکی با عنوان «هنر سبز» با همکاری غار­ موزه وزیری نموده است. این نمایشگاه شامل 10 اثر ساخته شده از مواد بازیافتی می باشد که با رویکرد احترام به محیط زیست از تاریخ 28 اردیبهشت تا 31 خرداد در محوطه مقابل موزه خودروهای اختصاصی نیاوران به نمایش گذاشته می شود.

او توضیح داد: همچنین "پرتره های گرافیکی طراحان گرافیک ایران" با نمایش آثار دانشجویان گرافیک دانشگاه های هنر اصفهان و همکاری مرکز آموزش علمی-کاربردی اصفهان سیتی سنتر از 28 تا 31 اردیبهشت در تالار آبی میزبان بازدیدکنندگان است.

او تصریح کرد: فعالیت ها و اقداماتی که در جهت حفاظت و صیانت از آثار انجام می شوند از رسالت مهم مجموعه هایی است که آثار مختلفی با ارزش فرهنگی و تاریخی در آنجا نگهداری می شود؛ ازاینرو در هفته میراث فرهنگی نمایشگاهی از دستاوردهای فنی و حفاظتی-مرمتی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران شامل نمایش پروژه های حفاظتی و مرمتی که در این مجموعه برنامه ریزی شده در محوطه باز برپا می شود.

 

برگزاری نشست های تخصصی و کارگاه های آموزشی با رویکرد میراث فرهنگی

مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران با اشاره به اینکه نشست های تخصصی و کارگاه های آموزشی مختلف با اهداف آموزشی و همچنین تبادل اندیشه ها و تجربیات، در طول هفته میراث فرهنگی پیش بینی شده است گفت: سلسله نشست های نیاوران با محوریت موضوعات فرهنگی و تاریخی، نشست تخصصی "اصول و راهکارهای محافظت و ساماندهی اموال تاریخی و  فرهنگی در موزه ها" و "ارائه گزارش دستاوردهای مرمتی مجموعه نیاوران" با همکاری انجمن صنفی سراسری مرمتگران آثار فرهنگی و هنری و نشست تخصصی "موزه و تکنولوژی" با همکاری استودیو نوآوری میراث آرکا از جمله این نشست ها است.

او افزود: نشست تخصصی "بررسی و مطالعه موردی دو تخت نقره قاجاری از گنجینه کاخ موزه صاحبقرانیه" با سخنرانی سید مسعود سید بنکدار، نشست هم اندیشی "موزه های صنعتی؛ محور توسعه" با همکاری کمیته ملی موزه های ایران (ایکوم) و نشست هم اندیشی "کودک، موزه، پایداری" با همکاری کمیته ملی موزه های ایران (ایکوم) دیگر نشست ها هستند.

او توضیح داد: کارگاه آموزشی و تمرینی "مرمت و نگهداری آثار تاریخی" و کارگاه زنده مرمت آثار تاریخی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران برنامه هایی هستند که جهت آشنایی علاقه مندان با مباحث مربوط به حفاظت و مرمت در موزه ها برپا می شوند.

مقدم اظهار داشت: در طول سال مجموعه نیاوران به عنوان یک مجموعه دوستدار کودک نگاه ویژه ای به کودکان و نوجوانان در برنامه ریزی های خود دارد؛ چرا که کودکان به عنوان آینده سازان نقش به سزایی در مباحث توسعه ای داشته و آموزش مباحث مربوطه از سنین پایین نقش کلیدی در مسیر توسعه دارد.

او ادامه داد: "با کودکان بخوانیم" با موضوع موزه گردی با کتاب با همکاری پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در تاریخ 30 اردیبهشت در موزه جهان نما، قصه گویی برای کودکان با محوریت آثار موزه ای با همکاری گروه راز گردونه در تاریخ 31 اردیبهشت در موزه کوشک احمدشاهی و کارگاه آموزشی"هنر سبز" با محوریت تبدیل مواد بازیافتی به آثار هنری با همکاری غارموزه وزیری در تاریخ 3 خرداد در موزه خودروهای اختصاصی ویژه برنامه های مجموعه نیاوران برای کودکان هستند.

او اظهار داشت: مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران در کنار سایر موزه های شهر تهران روز 28 اردیبهشت در برنامه بزرگداشت روز جهانی موزه در میدان مشق شرکت خواهد کرد.

او خاطرنشان کرد: به مناسبت سالروز ثبت مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران در فهرست آثار ملی کشور در تاریخ 6 خرداد سال 1377 هجری خورشیدی، این روز در تقویم فرهنگی مجموعه با عنوان "روز نیاوران" نامگذاری شده است که به همین مناسبت اسناد ثبتی مجموعه در ششم خرداد به صورت مجازی به نمایش گذاشته می شود.

شناسه خبری: 3207
تاریخ انتشار: 1402/2/2708:31
هشتگ ها: #برنامه های هفته میراث , #روز جهانی موزه, #هفته میراث فرهنگی

آخرین مطالب