حجت الاسلام سید حمید روحانی در چهارمین نشست نیاوران عنوان کرد:

دشمن شناسی امام خمینی نقش مهمی در نهضت داشت/ انقلاب اسلامی یک شبه اتفاق نیفتاد و ریشه های آن به سال ها قبل باز می گردد

در آستانه سالروز ورود تاریخی امام خمینی به کشور، چهارمین "نشست نیاوران" با عنوان "شخصیت و شیوه رهبری امام خمینی (ره)" یازدهم بهمن ماه 1401 در سالن کنفرانس مجموعه نیاوران برگزار شد.
شناسه خبر: 3098
تاریخ خبر: 1401/11/12 09:05

به گزارش روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران این نشست با حضور حجت الاسلام دکتر سید حمید روحانی پژوهشگر حوزه تاریخ معاصر و مورخ انقلاب اسلامی و جمع دیگری از علاقه مندان، پژوهشگران و کارشناسان برگزار شد.

او در این نشست به بررسی شیوه و سلوک رهبری و راهبری امام خمینی در دوران شکل گیری نهضت از سال 1342 تا روزهای منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی پرداخت و اظهار داشت: شیوه مبارزاتی امام خمینی بسیار سنجیده و حساب شده بود؛ ایشان بی گدار حرکت نمی کردند و چند نکته بسیار اساسی در مبارزات ایشان که منجر به پیروزی نهضت شد وجود دارد.

او با بیان اینکه انقلاب اسلامی یک شبه اتفاق نیافتاد و ریشه های آن به سال ها قبل باز می گردد ادامه داد: نکته اول که در واقع رمز موفقیت امام خمینی بود این است که امام از زمان آغاز شکل گیری مبارزات خود از سال 1320 تا سال 1348 هیچگاه هدف نهایی خود که تشکیل حکومت اسلامی بود را بیان نکردند؛ و نکته دوم اینکه امام از سال 1318 و در زمان خفقان حاکم بر ایران در دوره رضا شاه، با تدریس اخلاق در مدرسه فیضیه به آماده سازی زمینه های نهضت و تربیت نیروها و همراهانی برای علنی کردن آن در سال 1342 پرداختند.

این مورخ انقلاب اسلامی گفت: روشنگری و گوشزد کردن خطر رضا شاه در جای جای حضور امام خمینی و سخنرانی هایشان از سال 1320 دیگر نکته ای است که به منظور زمینه سازی نهضت توسط امام انجام شد.

روحانی با بیان اینکه تا سال 1341، امام به دلیل پیروی از ولایت تا زمانی که زعامت جهان تشیع بر عهده آیت الله بروجردی بود نهضت را آغاز نکرده و تنها زمینه سازی برای آن انجام می دادند توضیح داد: تا آن زمان امام نه تنها خودشان بلکه به اطرافیان نیز اجازه هیچگونه حرکتی علیه آیت الله بروجردی را ندادند و هیچگونه صحبتی نیز علیه این مرجع جهان تشیع انجام نشد.

او افزود: امام خمینی عالم و آگاه به زمان خود بود؛ یعنی موقعیت شناس بود و می دانست چه زمانی حرکت کند، در چه زمانی چه صحبت هایی انجام دهد و در زمان مناسب که اقتضا می نمود به صحنه بیاید و یا در صحنه حضور نداشته باشد؛ به همین دلیل تا بهمن ماه 1348 هدف نهایی نهضت را که همانا براندازی حکومت طاغوتی و تشکیل حکومت اسلامی بود بیان نکردند تا آمادگی لازم در مردم بوجود آید.

او توضیح داد: امام در آغاز نمودن نهضت از تکروی پرهیز کرد و در 16 مهر زمانی که می خواست نهضت را آغاز کند با حضور در منزل آیت الله حائری یزدی و دعوت از علما، ضمن بیان سخنانی به صورت دسته جمعی نهضت را شروع کردند.

او تبدیل کردن تهدید به فرصت را از ویژگی های بارز امام خمینی عنوان کرد و گفت: در دوم فروردین سال 1342 پس از حمله رژیم پهلوی به مدرسه فیضیه و به خاک و خون کشیدن حاضران، همه فکر می کردند رعب و وحشت بین مردم ایجاد شده و دیگر کسی جرات صحبت و فعالیت ندارد، اما امام این تهدید را به فرصتی تبدیل کرده و به بیان جنایات رژیم علیه مردم پرداخت و ضربه سنگین تری به رژیم وارد کرد و به مردم جرات داد که به جای ترس محکم تر بایستند.

این پژوهشگر حوزه تاریخ معاصر تصریح کرد: دشمن شناسی امام نقش مهمی در نهضت داشت؛ ایشان در آغاز نهضت با موقعیت شناسی شعار نه شرقی نه غربی را سر دادند و به مطرح کردن خطر آمریکا و اسرائیل پرداختند.

او در ادامه به بیان ویژگی های امام خمینی که موجب تفاوت ایشان با سایر رهبران انقلابی شده بود پرداخت و توضیح داد: "اخلاص"، "جامعه شناسی و مردم شناسی" و "آینده نگری" مهمترین ویژگی های امام بودند؛ از اینرو صحبت های امام به گونه ای بود که در دل همه نفوذ کرده و تمام اقشار جامعه را جذب می کرد.

روحانی افزود: امام با تاسی از پیامبران و شیوه آنان راه را آغاز کرد و بدون دست بردن به اسلحه، با حمایت و مشارکت مردم، یک نظام تا دندان مسلح را براندازی کرد.

او با اشاره به اینکه امام مردم را محرم راز می دانست گفت: درخواست از مراجع جهت صحبت با مردم، سخنرانی وعاظ و خطبا در سنگر منابر جهت آگاه سازی مردم و شیوه های رهبری از نمونه های این امر بودند.

او تصریح کرد: مراحل نهضت امام خمینی به این شکل بود که از سال 1341 تا 1348 به صورت علنی با کمک شاگردان تربیت یافته خود به مردم آگاهی داده شد و از سال 1348 هدف نهایی نهضت مطرح و گزینه حکومت اسلامی پیشنهاد داده شد؛ از آن پس امام فرمودند اگر این طرح با استقبال عمومی و خواست مردم مواجه شود رژیم پهلوی چه بخواهد و چه نخواهد باید برود که سرانجام در بهمن ماه 1357 این امر محقق شد.

این پژوهشگر حوزه تاریخ معاصر خاطرنشان کرد: در زمان حاضر اگر مسئولین تواضع داشته باشند و با مردم حرف زده و ضعف های خود و علت محقق نشدن وعده هایشان را توضیح دهند، فاصله بین نسل انقلاب و دونسل پس از آن از میان خواهد رفت و به بسیاری از سوالات که اذهان را درگیر کرده پاسخ داده خواهد شد.

 

سومین نشست نیاوران:

https://niavaranmu.ir/detail/3095

دومین نشست نیاوران:

https://niavaranmu.ir/detail/3088

اولین نشست نیاوران:

https://niavaranmu.ir/detail/3083