تجلیل از فرهیختگی، عشق و هنر

شنبه 2 تير 1403 - 10:41
تجلیل از چهره‌های ماندگار میراث فرهنگی ایران، تجلیل از فرهیختگی، عشق و هنر است

بیژن مقدم، مدیر مجموعه فرهنگی‌تاریخی نیاوران در یادداشتی نوشت: سومین دوره همایش چهره‌های ماندگار میراث فرهنگی کشور برگزار شد.

این اقدام از آن جهت دارای اهمیت و ارزش است که  بدانیم بر خلاف بعضی از روش‌ها و منش‌ها که نسبت به گذشتگان بی‌اعتنایند و بی‌توجهی را ترویج می‌کنند، کسانی هستند که به سرمایه‌های معنوی کشور که در گذشته و سالیان دور و حتی هم اکنون منشأ اثر فرهنگی هستند، توجهی در خور دارند.

 این اقدام طی 3 سال گذشته توسط وزارت میراث فرهنگی انجام شده و امسال شاهد سومین دوره ی  آن بودیم. 

تا امروز حدود سی نفر از مفاخر میراث فرهنگی کشور به عنوان چهره های ماندگار میراث معرفی شده اند. 

در دوره اول 10 نفر در دور دوم 12شخصیت و در دور سوم 8 تن به عنوان چهره های ماندگار این حوزه معرفی شدند. 

 این‌ها سرمایه های کشور هستند که باید به آنها توجه کرد . بعضی از  آنها امروز در میان ما نیستند. باید قدردان آنان باشیم 

 آنچه که در  این نکوداشت گذشت نشان از توجه به بزرگانی داشت که زندگی سراسر افتخار داشتند .

 هرچند کلیت ماموریت وزارت میراث، حفظ آن چیزیست که از گذشته به ما رسیده و باید بدانیم بخشی از سرمایه ی معنوی و میراث ناملموسی که باید  در اختیار مردم کشورمان قرار بگیرد همین فرهیختگان و بزرگانند. 

 باید تلاشهای این افراد را پاس بداریم زیرا آنها عاشق فرهنگ‌ و میراث و تاریخ این کشورند .

 از جوانی عمر خود را صرف کار هایی کردند که چه بسا هیچ منفعت مادی برایشان نداشته و جز "عشق" ؛ هیچ انگیزه ای نمی توانسته آنان را به این وادی بکشاند. 

 وزارت میراث باید به خود ببالد به خاطر چنین داشته ها و اقدامات بزرگ. 

 هرچند برای مسؤلین این وزارتخانه، این اقدام اولین بار نبود که صورت می گرفت . آنها در زمان مدیریت صدا و سیما همین مسیر را طی کردند. نه برای صدا و سیما، بلکه برای کل کشور. 

 کشور ما بر خلاف کشور های دیگری که برای خود تاریخ سازی میکنند تا خودشان را بالا بکشند، تمدنی چند هزار ساله دارد و باید به خاطر آن بر خود ببالد. 

کسانی که از آنها تجلیل میشود، همه کسانی هستند که این فرهنگ ،  تاریخ و این گذشته پر غرور را برای ما حفظ و معرفی کرده اند. 

از این رو باید قدردان آنان بود و اگر نبود آثار انها و اگر نباشد توجه به این بزرگان، حتما ما بخشی از این گذشته را از دست خواهیم داد. 

 باید بدانیم چه زحماتی را در سال های گذشته که تکنولوژی  به مراتب کمتر از امروز بوده، تحمل کرده ند. رنج سفرهای مکرر، گرما، سرما،  همه‌ی این‌ها را به جان خریده اند  تا بتوانند به ما و نسلهای آینده نشان بدهند که این مرز و بوم دارای چه اصالتی است و چه گنجینه های باارزشی را در دل  این خاک جا داده است.


لذاست که تجلیل از آنان تجلیل از فرهیختگی، عشق و هنر است.

شناسه خبری: 3558
تاریخ انتشار: 1403/4/210:41
هشتگ ها: #مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران, #بیژن مقدم

آخرین مطالب