زادالمعاد: معرفی نسخه خطی از گنجینه موزه کتابخانه اختصاصی

نسخه خطی زادالعماد در سال 1230 ه.ق توسط محمدعلی ابن محمد صادق اصفهانی به خط نسخ و نستعلیق با عیار استادی در 264 ورق در قطع وزیری کوچک به کتابت در آمده است.
شناسه خبر: 2652
تاریخ خبر: 1399/10/24 13:30

نسخه خطی زادالعماد در سال 1230 ه.ق توسط محمدعلی ابن محمد صادق اصفهانی به خط نسخ و نستعلیق با عیار استادی در 264 ورق در قطع وزیری کوچک به کتابت در آمده است.

 

جلد اثر لاکی (روغنی) و رویه جلد، در روی بوم مطلّایی نقش گل و بوته های ریسه ای، متشکل از گل های مختلف ترسیم شده و در دو حاشیه همگام آن نیز، هنر حلّ کاری به اجرا در آمده است.

 

اندرون جلد به صورت لاکی و به روی بوم الوان، هنر حل کاری جلوه گری می کند و در نقش درون، گل های ریسه ای سراسر زمینه را از آن خود نموده است. حاشیه را گل سرتاسری در برگرفته است. در این کتاب رنگین نویسی و مطلّانویسی در برخی عناوین دیده می شود.

 

مطلع کتاب با عبارت "کتاب زادالمعاد، بسم الله الرحمن الرحیم الحمدلله الذی لعباد جعل العباده و سبیله، لنیل السعاده فی الاخره و الاولی و صلوه علی سید الورا، محمد و عترته ائمه الهدی؛ و اما بعد، بنده خاطی محمد باقر بن محمد تقی، عفی الله عن جرائهما" آغاز شده و خاتمه آن با سجع ترقیمی "کتبه العبده اقل المذنب الخاطی تراب اقدام مومنین، محمد علی ابن محمد صادق اصفهانی، غفرالله له ولوالدیه و کان ذلک فی شهر شعبان المعظم من شهور سنه 1230 من الهجره المقدسه" به اتمام رسیده است.

 

محتوای کتاب:

باب اول: در فضایل و اعمال ماه مبارک رجب مشتمل بر چند فصل است و مطالب مختلفی در بیان حقیقت روزه در ماه رجب، طریقه نماز سلمان فارسی-رضی الله عنه-، در بیان ایام البیض ماه رجب، طریقه عمل شریفه ام داود، اعمال روز پانزده ماه رجب، فضائل نصف آخر ماه رجب، طریقه اعمال روز مبعث، دعای بیست و هفت ماه رجب، نماز حضرت صاحب الامر -علیه السلام- ، نمازهای شب های ماه رجب در آن نوشته شده است.

 

باب دوم در بیان ماه شعبان، باب سوم در بیان ماه رمضان، باب چهارم در بیان اعمال ماه شوال و ذیقعده و ... است.

 

     

     

     

   

گردآوری: ندا شانقی (آرشیو موزه کتابخانه اختصاصی نیاوران)