برگزاری نمایشگاه "مشروطه، از تهران تا صاحبقرانیه" در مجموعه نیاوران

به مناسبت یکصد و شانزدهمین سالروز امضای فرمان مشروطه در کاخ صاحبقرانیه، نمایشگاه "مشروطه، از تهران تا صاحبقرانیه" صبح 14 مردادماه 1401 در تالار آبی مجموعه نیاوران افتتاح شد.
شناسه خبر: 3019
تاریخ خبر: 1401/5/14 14:27

به گزارش روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران، در این نمایشگاه مرحله نخست رویدادهای انقلاب مشروطه ایران که در تهران به وقوع پیوسته در قالب عکس و سند روایت شده است.

بر اساس این گزارش انقلاب مشروطه ایران شامل مجموعه رویدادهایی است که در چند مرحله از سال 1284 تا 1288 خورشیدی رخ داد و به تغییر رژیم سیاسی ایران از پادشاهی مطلقه به پادشاهی مشروطه انجامید؛ مرحله نخست این جنبش که موضوع نمایشگاه حاضر است، از آبان‌ماه 1284 در تهران آغاز شد و در فرجام خود به صدور فرمان مشروطیت در 14 مردادماه 1285 در کاخ صاحبقرانیه شمیران رسید. 

محتویات اسناد به نمایش درآمده در این نمایشگاه برگرفته از کتاب «واقعات اتفاقیه در روزگار» است که این کتاب یکی از پراهمیت‌ترین گزارش‌های تاریخی مربوط به انقلاب مشروطه ایران است. نویسنده کتاب، «محمدمهدی شریف کاشانی» است که خود از شاهدان و کنشگران انقلاب مشروطه بوده است.

از کتاب واقعات اتفاقیه در روزگار تنها یک نسخه خطی، مشتمل بر 359 برگ وجود دارد که در کتابخانه ملک نگهداری می‌شود.  

همچنین همزمان با افتتاح این نمایشگاه تور تاریخ خوانی از سوی گروه گردشگری مشق تاریخ در مجموعه نیاوران برگزار و علاقه مندان با حضور در این نمایشگاه با وقایع مربوط به صدور فرمان مشروطه با روایت گری حمیدرضا حسینی آشنا شدند.

گفتنی است نمایشگاه "مشروطه، از تهران تا صاحبقرانیه" با همکاری مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران، گروه گردشگری مشق تاریخ و کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار شده است.  

علاقه مندان جهت بازدید از این نمایشگاه می‌توانند تا 21 مرداد از ساعت 9 تا 19 به تالار آبی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران مراجعه کنند. ورود به این مجموعه تا ساعت 17 می باشد.