مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران

مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران

Niavaran Cultural Historic Complex

مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران

مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران

Niavaran Cultural Historic Complex

در نشست «تاملی بر مفاد لایحه قانون شرح وظایف وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی» مطرح شد

پژوهش، حفظ و احیا و آموزش سه پایه اصلی میراث‌فرهنگی/ اهمیت بالای پیوستگی و متناقض نبودن قوانین

سه شنبه 10 بهمن 1402 - 14:10
مهدی حجت در نشست «تاملی بر مفاد لایحه قانون شرح وظایف وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی» گفت: فعالیت‌های مربوط به میراث‌فرهنگی مرتبط به تمامی ارگان‌های کشور است.

به گزارش روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران به نقل از خبرگزاری میراث‌آریا ، سلسله نشست‌های تخصصی میراث‌فرهنگی با موضوع «تاملی بر مفاد لایحه قانون شرح وظایف وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی» ‌با حضور مهدی حجت، جلیل گلشن و سیاوش صابری صبح امروز دوشنبه 9 بهمن ماه 1402 در مجموعه فرهنگی‌تاریخی نیاوران برگزار شد.

مهدی حجت، معمار معاصر ایران و از بنیانگذاران سازمان میراث‌فرهنگی در ابتدا به تشریح سبقه تاسیس سازمان میراث‌فرهنگی و تبدیل آن به وزارتخانه پرداخت و مجموعه فعالیت‌های مربوط به میراث‌فرهنگی را مرتبط به تمامی ارگان‌های کشور عنوان کرد.

او پژوهش، حفظ و احیا، معرفی و آموزش را سه پایه اصلی میراث‌فرهنگی عنوان کرد و افزود: ابتدا باید پژوهش کنیم که چه داریم، سپس آنچه داریم را حفظ و احیا کنیم و در آخر معرفی و آموزش دهیم. این عناصر باید با یکدیگر پیوند یابند، از یکدیگر گسسته نباشند و ساختار وزارتخانه نیز بر این اساس شکل بگیرد.

حجت با اشاره به لایحه قانون شرح وظایف وزارتخانه از مجلس شورای اسلامی، بر اعمال تغییرات و ساماندهی آن بر اساس ساختاری منسجم و پیوسته و سپس نگارش شرح وظایف تاکید کرد.

در ادامه جلیل گلشن، پیشکسوت باستان‌شناسی به وجود انسجام در برنامه‌های معاونت پژوهش، معاونت حفظ و احیا، معاونت آموزش و معرفی در گذشته و نبود این انسجام در زمان کنونی اشاره کرد.

سیاوش صابری ، پژوهشگر معماری و مرمت بناهای تاریخی با بیان اینکه قانون شرح وظایف میراث‌فرهنگی در آینده تبدیل به میراث‌فرهنگی خواهد شد و مورد استفاده نسل‌های آینده قرار خواهد گرفت، ادبیات به کار رفته در اساسنامه، انسجام و پیوستگی، متناقض نبودن قوانین را در نگارش آن حائز اهمیت دانست.

او با بیان اینکه هدف آگاهی، خرد و اندیشه است، بر ضرورت تعیین درست هدف منطبق با جایگاه ایران و مشخص کردن وظایف براساس آن تاکید کرد.

شناسه خبری: 3447
تاریخ انتشار: 1402/11/1014:10
هشتگ ها: #نشست تخصصی, #مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران

آخرین مطالب