برگزاری آیین تکریم و معارفه مدیر مجموعه نیاوران

سه شنبه 3 آبان 1401 - 09:36
آیین تکریم و معارفه مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران با حضور قائم مقام وزیر میراث فرهنگی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران این مراسم با حضور علی دارابی قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و معاون میراث فرهنگی کشور، علی طلوعی مدیرکل دفتر وزارتی و امور بین‌الملل وزارت میراث فرهنگی، بیژن مقدم مدیر جدید و مریم جلالی مدیر پیشین این مجموعه و جمع دیگری از مسئولین وزارتخانه یاد شده یکم آبان 1401 برگزار و حکم مدیر مجموعه اعطا شد.

در این آیین دارابی با اشاره به تعهد و تجارب ارزنده مدیریت موفق و سوابق رسانه ای مقدم مدیر جدید مجموعه نیاوران، بر تدوین سند چشم انداز و برنامه تحول، حفاظت و معرفی میراث فرهنگی، اهتمام بر روایتگری درست و مبتنی بر اسناد تاریخی، توسعه زیرساخت های مجموعه و بهری گیره از تجهیزات نوین در معرفی هرچه بهتر رخدادهای تاریخی تاکید کرد.

قائم‌مقام وزیر و معاون میراث‌فرهنگی گفت: شاهد کارنامه موفق و تاثیرگذار مریم جلالی در مجموعه فرهنگی‌تاریخی نیاوران در طول دوران مدیریت هستیم؛ طی این مدت گام‌های مهمی در حوزه مرمت، تشکیل شوراهای راهبردی و فنی موزه‌ها، برنامه جامع پنج ساله و همچنین جذب منابع و ظرفیت‌های جدید برداشته شد که قابل تقدیر است.

او از بیژن مقدم به‌عنوان یکی از مشاهیر حوزه رسانه‌ و ارتباطات نام برد و افزود: مطمئنا دوره جدید حساس و تعیین‌کننده است. در دوره اخیر با تفویض اختیار‌هایی که انجام شده، بسیاری از امور را به مدیران کاخ‌ها و‌ موزه‌ها واگذار کرده‌ایم. امروز، عصر رسانه و ارتباطات است و روایتگری آن چیزی است که در این عرصه نیاز داریم.

معاون میراث‌فرهنگی کشور با تاکید بر قدرت موزه‌ها، از آن‌ها به‌عنوان ویترین و‌ گنجینه هر ملتی نام‌ برد که در عرصه صلح، دیپلماسی عمومی و توسعه و گسترش مناسبات جهانی در عرصه بین‌الملل نقش مهمی ایفا می‌کنند.

او با اشاره به بازید رئیس‌جمهوری از بخش‌های مختلف موزه ملی خاطرنشان کرد: در گزارشی که به آقای رئیسی ارائه دادم، اعلام‌ کردم در کشور 800 موزه داریم که کم‌تر از 300 عدد آن متعلق به وزارت میراث‌فرهنگی و بقیه متعلق به بخش خصوصی و سایر ارگان‌ها است. در دولت سیزدهم و در یک سال گذشته 35 موزه به ظرفیت مجموعه موزه‌های کشور اضافه شده است و به رئیس‌جمهوری قول داده‌ایم تا پایان 1404 تعداد موزه‌ها را به عدد هزار برسانیم.

دارابی بیان کرد: افزایش تعداد موزه‌ها نه تنها از نظر کمی مهم است، بلکه باید در سبد فرهنگی خانواده قرار گیرد. بدین وسیله باید حافظه تاریخی جامعه را تقویت کنیم و انتقال تجربه به نسل جوان صورت گیرد.

او با اشاره به تاریخ 7هزار ساله ایران بیان کرد: انتقال این تجربه به نسل جوان با روایتگری درست، مستند، باورپذیر، عالمانه، جذاب و متناسب با مخاطب‌های مختلف انجام می‌شود.

وی به ظرفیت بالای شورای راهبردی و فنی موزه‌ها اشاره و بر دستور کار قرار گرفتن توسعه و ارتقای زیرساخت‌ها تاکید کرد. پیگیری تدوین سند چشم‌انداز جزو مطالباتی بود که دارابی به آن اشاره کرد و افزود: برای نخستین بار در بند 17 برنامه هفتم توسعه و در سیاست‌های کلی نظام، گردشگری و صنایع‌‌دستی دارای عنوان شده است و باید از این فرصت نهایت استفاده انجام شود.

معاون میراث‌فرهنگی در پایان ابراز امیدواری کرد با روحیه تعاملی و سوابق، بیژن مقدم موفق به انجام کارهای مهمی در حوزه روایت‌گری و همچنین توسعه و گسترش زیرساخت‌های مجموعه‌ فرهنگی‌تاریخی نیاوران شود.

 

مقدم: شنیدن حقایق تاریخی، امروز اهمیت فراوانی دارد

در ادامه بیژن مقدم با اشاره به تجربه 35 ساله‌اش در حوزه فرهنگی و رسانه‌ای افزود: مجموعه نیاوران یکی از دست نخورده‌ترین مجموعه‌های تاریخی است که پس از انقلاب توسط افرادی متدین با حفظ تمام‌ ویژگی‌ها و دارایی‌هایش نگهداری و حفظ شده است.

 وی روایت‌گری و‌ گردشگری را دو امر جدایی‌‌ناپذیر از یکدیگر عنوان کرد و افزود: علاوه بر دیدن، شنیدن حقایق تاریخی، امروز اهمیت فراوانی دارد. امروز جنگ روایت‌هاست که با توجه به تاکید مهندس ضرغامی و دکتر دارابی بر این امر تلاشمان این است این مهم با کیفیت انجام شود.

مقدم در پایان ابراز امیدواری کرد که از ظرفیت‌های این مجموعه برای نشاط مردم و‌ انجام هرچه بهتر کارهای فرهنگی استفاده شود.

 

جلالی: به روح خانواده محوری توجه ویژه داشتیم 

در ادامه مریم جلالی از دریافت حکم مدیریت نیاوران از سوی دارابی به‌عنوان نقطه عطف کاری‌اش یاد کرد و گفت: تمام ‌تلاشم را در این پنج ماه برای مجموعه نیاوران و میراث‌فرهنگی به کار گرفتم و سعی‌ام بر استفاده از صاحب‌نفسان در پیشبرد امور این مجموعه بود.

وی به تدوین طرح تحول چهار ساله نیاوران در محور شش‌گانه نیروی انسانی، بهره‌برداری و زیرساخت و ارائه پیشنهادات کارشناسی در این طرح همچنین انتخاب شعار «نیاوران برای مادران» در راستای توجه به روح خانواده محوری اشاره و بیان کرد: این مدت در سه حوزه محتوا، ساختار و سازوکار تحولاتی از جمله توسعه حوزه دیجیتال، تولید پادکست نی‌آوران، توجه به حوزه VR و IR، آغاز مطالعات صاحبقرانیه، توجه به حوزه روایت‌گری انجام شد.

 

همچنین در این مراسم توانگر نماینده مجلس در سخنان کوتاهی ابراز امیدواری کرد مجموعه فرهنگی نیاوران همچون گذشته در  2 موضوع فرهنگ و تاریخ گام های مثمر ثمری را بردارد.

 

در پایان این مراسم حکم بیژن مقدم مدیر جدید مجموعه فرهنگی‌تاریخی نیاوران از سوی علی دارابی قائم‌مقام‌ وزیر و معاون میراث‌فرهنگی کشور اعطا و از زحمات مریم جلالی در طول دوران مدیریت خود در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران تقدیر شد.

شناسه خبری: 3055
تاریخ انتشار: 1401/8/309:36
هشتگ ها: # مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران, #کاخ نیاوران

آخرین مطالب