برگزاری نمایشگاه «جنبش سقاخانه از دریچه موزه جهان نما»

يکشنبه 6 خرداد 1403 - 12:56
نمایشگاهی از آثار پیشکسوتان مکتب سقاخانه با عنوان «جنبش سقاخانه از دریچه موزه جهان نما» محفوظ در گنجینه موزه جهان نما و کاخ موزه صاحبقرانیه، برگزار شده است.

نمایشگاهی از آثار پیشکسوتان مکتب سقاخانه با عنوان  «جنبش سقاخانه از دریچه موزه جهان نما» محفوظ در گنجینه موزه جهان نما و کاخ موزه صاحبقرانیه، برگزار شده است. 
به گزارش روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران : گزیده ای از آثار هنرمندانی چون پرویز تناولی، حسین زنده رودی، ناصر اویسی، فرامرز پیلارام و مسعود عربشاهی با هدف خوانش و بررسی تحولات تاریخ هنر نوگرای ایران به مناسبت روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی در موزه جهان نما به نمایش درآمده است.
موزه جهان نما در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران، گنجینه ارزشمندی از مهمترین آثار جنبش سقاخانه را در اختیار دارد. مجموعه نقاشی های جنبش سقاخانه، در عین حال که نمایانگر این بود که نقاش چگونه برای بیان شور شخصی خویش از رنگ ها و اشکال بهره می گیرد، بیشتر به بازنمایی متقاعدکننده ای از نقش مایه های انتخابی آنها از موتیف های هنر اسلامی و تصاویر عامیانه مذهبی با ترکیب های قرینه سازی شده محدود می شد. 
این جریان هنری در دهه 1340 شمسی در ایران شکل گرفت.آغاز کار مکتب سقاخانه را می‌توان با آثار حسین زنده‌رودی در نظر گرفت و در کنار آن به هنرمندان دیگری چون؛ رضا مافی، منصور قندریز، مسعود عربشاهی، فرامرز پیلارام، صادق تبریزی و پرویز تناولی نیز می‌توان اشاره کرد. در برخی از کتاب‌ها و منابع هنری در بخش تاریخ هنر معاصر ایران، ژازه طباطبایی و ناصر اویسی را نیز در گروه سقاخانه جای می‌دهند. 
علاقمندان می توانند تا پایان خردادماه همه روزه ،ساعت 9 تا 19  از این نمایشگاه در موزه جهان نما واقع در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران، بازدید کنند.

 

شناسه خبری: 3545
تاریخ انتشار: 1403/3/612:56
هشتگ ها: #موزه جهان نما , #نمایشگاه آثار مکتب سقاخانه ای

آخرین مطالب