نمایش نقاشی خط ارزشمند حسین زنده رودی در موزه جهان نما

به مناسبت ماه محرم، نقاشی خط ارزشمندی از هنرمند معاصر کشورمان حسین زنده رودی از گنجینه موزه جهان نما به نمایش گذاشته شد.
شناسه خبر: 3018
تاریخ خبر: 1401/5/12 18:25

به گزارش روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران، با هدف نمایش دوره ای آثار مخازن برای علاقه مندان، این اثر که دارای مضامین عرفانی است و با تکنیک رنگ و روغن روی بوم خلق شده در معرض دید دوستداران آثار هنری قرار گرفته است.

حسین زنده رودی نقاش معاصر ایرانی و از بنیانگذاران مکتب سقاخانه و پیشگامان شیوه نقاشی خط در ایران است و با استفاده از نمادهای هنر سنتی ایران و همچنین خوشنویسی، روشی تازه را در هنرهای تجسمی ایران به وجود آورد. وی از اولین افرادی بود که در کارهایش به منابع الهامی روی آورد؛ معماری ایرانی، گنبد، گلدسته، کاشی و آجرکاری، مراسم عاشورا، علم ‌و کتل، کتیبه‌ها، شمایل‌نگاری، اشعار مذهبی و خط فارسی هریک در دوره‌ای دست‌ مایه کارهای او شد. کریم امامی در مورد کارهای زنده‌رودی این‌چنین نوشت: «بیننده از تماشای کارهای زنده‌رودی به یاد حرم و تکیه و حسینیه می‌افتد». 

همچنین نقاشی‌خط شیوه‌ای در نقاشی مدرن و خوشنویسی معاصر ایرانی است که به تدریج در دهه 1330 تا 1340 خورشیدی توسط برخی از خوشنویسان و نقاشان ایرانی شکل گرفت و ترکیبی از خطاطی و نقاشی می باشد؛ فرامرز پیلارام، رضا مافی، حسین زنده‌رودی، نصرالله افجه‌ای و محمد احصایی در پیدایش و پیشبرد این هنر در ایران مؤثر بوده‌اند.

علاقه مندان جهت دیدن این اثر می توانند تا 5 مهر 1401 همه روزه به موزه جهان نما واقع در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران مراجعه کنند.