گل و مرغی زیبا از گنجینه کاخ موزه صاحبقرانیه

تابلوی نقاشی با نقوش گل و مرغ بدون رقم تکنیک: نقاشی پشت شیشه دوره قاجار ابعاد: 23*29 سانتی متر
شناسه خبر: 2645
تاریخ خبر: 1399/10/24 11:05

تابلوی نقاشی با نقوش گل و مرغ

بدون رقم

تکنیک: نقاشی پشت شیشه

دوره قاجار

ابعاد: 23*29 سانتی متر

 

تصویر فوق نقاشی پشت شیشه با نقوش گل و مرغ و با طرح گلدانی بر زمینه سبز رنگ می باشد. طرح گلدانی از طرح های شاخص و به نوعی نوظهور در عصر قاجار است. این طرح یا از نمونه های اروپایی وام گرفته شده و در این دوره پرکاربرد شده یا می توان فرض کرد که وقتی در طراحی سنتی از فضای اسلیمی های عصر صفوی خارج می شویم، طرح سراسلیمی ها به فرم گلدانی با تزئین نقش برگ فرنگی تبدیل می شود.

 

در واقع ظهور و پیدایش این طرح در کاشیکاری و طرح فرش و کتاب آرایی در این دوره به وفور قابل رؤیت است. پیدایش این طرح در این دوره و فراوانی آن در طراحی های سنتی ایرانی دلیل بر تغییر فرم و نقش در این عصر می باشد.

 

این نقاشی شامل یک گلدان بزرگ به رنگ آبی تیره می باشد که با طرح لوتوس به رنگ آبی روشن تزئین شده و فرم تزئینی به رنگ طلایی یا زرد دارد. (دلیل بر این مدعاست که این طرح مربوط به دوره قاجار است)

 

رویه گلدان با برگ های گل رز یا صد تومانی پوشیده شده و بر روی آن، یک گل صد تومانی بزرگ در مرکز، دو غنچه نیمه باز در طرفین گل اصلی و دو گل بابونه به رنگ های آبی، به زیبایی هر چه تمامتر خودنمایی می کند.

 

در قسمت بالایی گل نیز با برگ ها و غنچه های گل بابونه پوشیده شده است و دو غنچه نیمه باز بزرگ دیگر نیز در طرفین تصویر به زیبایی خودنمایی می کنند که در بالای تصویر با دو غنچه بسته گل رز در طرفین طرح بسته می شود. در مرکز طرح نیز گل و غنچه بابونه به رنگ های آبی و سفید در کنار غنچه ها به ترکیب بندی طرح کمک می کند. دو پرنده بلبل، در کنار شکوفه ها فضای خالی کنار گلدان را به زیبایی پر می کنند.

 

پژوهش و گردآوری: رویا عمران

عکس: زهرا خانه شیری