نخستین روز بهار 1403 مجموعه نیاوران با اجرای ویژه برنامه های مختلف به استقبال گردشگران رفت

در نخستین روز سال جاری، مجموعه نیاوران با برگزاری برنامه های فرهنگی مختلف و متنوع با دربرگیری تمامی گروه های سنی، میزبان گردشگران از سراسر کشور بود.

به گزارش روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران، مجموعه نیاوران به مناسبت آغاز سال نو با تدارک برنامه های محیطی مختلف شامل اجرای گروه های آیینی و برنامه های ویژه کودکان و نوجوانان، همچنین نمایشگاه های مختلف به استقبال بازدیدکنندگان رفت.
اجرای «آیین نوروزخوانی» جهت استقبال از گردشگران نوروزی، نمایش «خیمه شب بازی»، «پرده خوانی و نقالی»، اجرای گروه های آیینی همچون «موسیقی و مراسم آیینی کرمانجی» و «موسیقی و مراسم آیینی خراسان رضوی» از جمله برنامه های نخستین روز نوروز 1403 بود.
اجرای برنامه های ویژه کودکان و نوجوانان با محتوای نوروز و آشنایی آنها با مواریث ناملموس و بازیهای محلی با هنرنمایی گروه عمو صفا و گیگیلی ها، کارگاه آموزشی و تمرینی "مرمت، بازی، ذهن خلاق" با محتوای آموزش حفاظت از میراث فرهنگی و کارگاه آموزشی تفریحی "حافظان کوچک میراث فرهنگی" برنامه هایی بودند که برای کودکان تدارک دیده شده بود.
میز تاریخ با محتوای پاسخگویی به سوالات و ابهامات تاریخی بازدیدکنندگان، کارگاه زنده مرمت برای بازدیدکنندگان نوروزی با محتوای نمایش روند مرمت یکی از آثار موزه ای در حضور بازدیدکنندگان و نمایشگاه آثار فاخر صنایع دستی و هنرهای سنتی با حضور هنرمندان و استادکاران دیگر برنامه ها بودند.
همچنین در کنار رویدادهای یاد شده نمایشگاه "نوروز در گلستان" از گنجینه اسناد مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان در کاخ موزه اختصاصی نیاوران، نمایشگاه عکس "آشنایی با تنوع زیستی باغ تاریخی نیاوران" در محوطه باغ مجموعه نیاوران، نمایشگاه "زندگی و زمانه احمدشاه قاجار" با رونمایی از آثار مرتبط از گنجینه موزه کوشک احمدشاهی و کاخ موزه صاحبقرانیه در موزه کوشک احمدشاهی، نمایش یک جلد نسخه خطی قرآن کریم به کتابت عبدالخالق ابن ابوالقاسم نیریزی از گنجینه موزه کتابخانه اختصاصی، نمایشگاه "پهلوی از نگاه دیگران" بر مبنای خاطرات اسداله علم وزیر دربار و نمایشگاه "نیاوران؛ از کاخ تا موزه" با محتوای روایت تصویری وقایع و رخدادهای کاخ نیاوران پس از وقوع انقلاب اسلامی تا تبدیل شدن آن به موزه در تالار آبی پذیرای علاقه مندان است.