مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران برنامه های نوروز 1403 را اعلام کرد:
در استقبال از بهار 1403 با برنامه‌های فرهنگی و تفریحی متنوعی،پذیرای گردشگران نوروزی هستیم.

مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران با اشاره به ثبت جهانی نوروز و اهمیت شناساندن فرهنگ منحصربفرد نوروز ایرانی به گردشگران داخلی و خارجی گفت: این مجموعه در استقبال از نوروز 1403 در راستای پاسداشت آیین‌های کهن ایرانی، ویژه ‌برنامه‌های متنوعی را تدارک دیده است.

به گزارش روابط عمومي مجموعه فرهنگي تاريخي نیاوران؛ بیژن مقدم ضمن تبریک بمناسبت حلول ماه مبارک رمضان و نوروز باستانی ایرانیان گفت : همزمان با بهار قرآن ، یک جلد نسخه خطی قرآن کریم به کتابت عبدالخالق ابن ابوالقاسم تبریزی )1224 ه.ق ) از گنجینه موزه کتابخانه اختصاصی در این موزه به نمایش عموم در می آید.

وی از برپايي متفاوت  سفره های هفت سين در محوطه اين مجموعه خبرداد وافزود: سفره های هفت سین  همراه با رونمایی از آثار موزه ای ارزشمند در محوطه باغ موزه نیاوران ،کاخ اختصاصی و کوشک احمد شاهی، چيدمان می شود.

به گفته مدير مجموعه نیاوران ،نمایشگاه های متنوع ایام نوروز  نيز شامل نمایشگاه آثار فاخر و هنرهای سنتی با حضور اساتید و هنرمندان توانمند در تالار آبی ،نمایشگاه " نوروز در گلستان " با محتوای سلام نوروزی در دوره قاجار از اسناد مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان ،در محل کاخ اختصاصی نیاوران و نمایشگاه "پهلوی از نگاه دیگران " بر مبنای خاطرات اسداله علم وزیر دربار در تالار آبی دایر می گردد.

وي با تاکید بر رسالت فرهنگی این مجموعه و نمایش تاریخ معاصر به نسل جوان درباره ديگر برنامه هاي نوروزي مجموعه گفت: نمايشگاه "نیاوران از کاخ تا موزه " روایتی است تصویری از وقایع و رخدادهای کاخ نیاوران پس از وقوع انقلاب اسلامی تا تبدیل شدن آن به موزه که در ایام نوروز برای علاقمندان به تاریخ معاصر در تالار آبی برگزار می شود. همچنین نمایشگاه " زندگی و زمانه احمد شاه" شامل مجموعه سکه ها ، تمبر و عکس های موجود در گنجینه کاخ صاحبقرانیه در محل موزه کوشک احمد شاهی دایر است.

وي در ادامه با اشاره به برگزاري "جشنواره نوروزي اقوام ایرانی " و نمایشگاه" صنایع دستی و سوغات "در ایام نوروز گفت: اين برنامه با همکاری معاونت های صنایع دستی وزارتخانه و اداره کل استان تهران  و شرکت توسعه گردشگری (البرز) در راستای ارزش گذاری به صنایع دستی و تقویت حوزه گردشگری برگزار می شود و با معرفی و عرضه سوغات محلی و صنایع دستی استانها  از 1 تا 12 فروردین ماه ، در این مجموعه برپاست. 

مدیر مجموعه نیاوران با اشاره به برنامه های تدارک دیده شده برای کودکان گفت: برگزاری کارگاههای قصه گویی برای کودکان در جهت آشنایی و آموزش آیین بازدید از اماکن تاریخی ،آشنایی با نقوش میراث جهانی سفال هفت هزار ساله کلپورگان به همراه قصه گویی داستان نقوش، توسط هنرمندان بومی بلوچستان و آموزش سوزندوزی توسط هنرمندان بومی و فعالیتهای آموزشی در راستای آشنایی با مقوله " مرمت " از جمله برنامه هایی است که در ایام تدارک دیده شده است.

برپايي نمايشگاه عکس " آشنایی با تنوع زیستی باغ تاریخی نیاوران " بخشي ديگر از برنامه هاي نوروزي مجموعه است كه مقدم به آن اشاره و خاطر نشان كرد:اين نمايشگاه در محوطه باغ موزه تاریخی نیاوران در روزهای نوروزی پذیرای گردشگران و علاقمندان می باشد.

در مسیرهای بازدید، دعوت از مخاطبین برای پی ‌بردن به عمق مفاهیم موزه‌ ها، دعوت به حفظ حرمت ماه مبارک رمضان و شئونات مذهبی از طریق فضاسازی و نصب پیام‌های مرتبط و ایجادفضای مفرح برای بازدیدکنندگان در طرح نوروز، این مهم را دنبال می‌‌کند.

گفتنی است کاخ اختصاصی نیاوران، کاخ صاحبقرانیه، کوشک احمدشاهی، موزه جهان‌نما، کتابخانه اختصاصی و موزه خودرو و چند ساختمان دیگر، مجموعه فرهنگی نیاوران را تشکیل می‌دهدکه همه‌ی این بناها در باغی به وسعت 11 هکتار قرارگرفته‌ است و مکان فوق‌العاده‌ای برای مروری بر تاریخ و فرهنگ معاصر ایرانزمین است