معرفی آثار موزه ها : میز تزئینی و بازی از مجموعه آثار کاخ اختصاصی نیاوران

این میز ساخت کشور فرانسه و متعلق به سده 18 میلادی می باشد. شکل میز به صورت گرد و به مساحت 392.5 سانتی متر مربع و ارتفاع 75 سانتی متر است که از چوب افرا و روکش ملچ و همچنین تلفیق چوب و برنز و سنگ ساخته شده است.

صفحه سنگی میز شامل چندین سنگ به شرح زیر می باشد:

رینگ اول گرانیت ابری. رینگ دوم مرمر. رینگ سوم چرخ دنده قهوه ای ابری. رینگ چهارم گرانیت ابری. رینگ پنجم قهوه ای ابری و رینگ مرکزی ستاره هشت پر مشتمل بر گرانیت مشکی و ابری می باشد که توسط یک نوار تسمه ای از جنس برنز در محیط میز گردهم جمع شده اند. ستاره 8 پر توسط بابلی ها در حدود 3000 هزار سال قبل از میلاد به عنوان تزئین روی سفال و جواهرات استفاده می شده.

نمادهای ستاره هشت پر:

هشت پر نماد تعادل و هماهنگی است. این نماد به ما یادآوری می کند که همه چیز به هم متصل است و ما باید برای تعادل در زندگی خود تلاش کنیم.

هشت نقطه نشان دهنده چهار عنصر «آتش، آب، خاک و هوا» و چهار جهت «شمال، جنوب، شرق و غرب» است که یادآور این است که ما به ریتم های طبیعی جهان متصل هستیم.

هشت نقطه همچنین نشان دهنده 8 مرحله ماه است: 1- ماه نور 2- هلال درحال افزایش 3- ربع اول 4- غده درحال افزایش 5- ماه کامل 6- غده درحال کاهش 7- ربع سوم 8- هلال رو به زوال

چرخ دنده های روی میز به معنای چرخ زندگی می باشد که به بازیکنان این نوید را می دهد که در هر صورت برد و باخت بازی، زندگی جریان دارد و درحال چرخش می باشد؛ زندگی دارای پستی و بلندی است و انسان ها در چرخه زندگی و بازی قرار می گیرند و این روند ادامه دار است.

بر اساس روایت های شفاهی کارکنان کاخ نیاوران در زمان پیش از انقلاب اسلامی، این میز توسط کامران دیبا _برادر فرح دیبا_ به محمد رضا شاه هدیه داده شده بود.

تهیه شده در واحد مستندنگاری مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران

تصویر و تدوین: کریم صباغی

گردآوری مطالب: حسین واحدی / راهنمای کاخ اختصاصی نیاوران

با تشکر از: ندا شانقی رییس کاخ موزه اختصاصی نیاوران