معرفی آثار موزه ها ، معرفی آثار موزه کوشک احمد شاهی

سرویس چای خوری ساخت کارخانه HEREND HUNGRAY

شناسنامه اثر : سرویس چای خوری با نقوش پرندگان ، گل و پروانه از مجموعه ( ROYAL GARDEN )

ساخت کارخانه HEREND HUNGRAY

کشور سازنده : مجارستان

شیوه کار : نقاشی دستی روی ظروف چینی

کارخانه چینی سازی HEREND HUNGRAY در سال 1826 تاسیس شد و یکی از بزرگترین کارخانه های چینی و سرامیک در جهان می باشد که متخصص تولید چینی های لوکس در رنگ آمیزی و طلا کاری می باشد .

در این کارخانه حتی کوچکترین عناصر با دست نقاشی می شود . برای رنگ آمیزی از موی سنجاب که دارای ظرافت خاص می باشد استفاده می شود و مدت زمان طولانی صرف طلا کاری این ظروف می شود .

در اواسط قرن 19 میلادی این شرکت تامین کننده سلسله هابسبورگ ( دودمان پادشاهی در اروپا ) و مشتریان اشرافی در سراسر اروپا بوده است که بسیاری از مدل های کلاسیک آن هنوز در حال تولید می باشد .

پس از سقوط کمونیسم در مجارستان ، این کارخانه به طور خصوصی به فعالیت خود ادامه داد و در حال حاضر 75% از سهام آن متعلق به مدیریت و کارگران آن می باشد و به 60کشور جهان محصولات خود را صادر می کند .

همان طور که در ویدئو تهیه شده از این سرویس مشاهده می کنید ، بر روی ظروف پروانه های خیال انگیز روی شاخه های گلدار و پرندگان روی فنجان های تزیین شده در حال پرواز می باشند که به همین دلیل نام این مجموعه را رویال گاردن ( ROYAL GARDEN ) گذاشته اند .

این سرویس چای خوری خاص و بی نظیر در گنجینه کاخ موزه کوشک احمد شاهی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران موجود می باشد و هم اکنون در اتاق غذا خوری موزه در معرض دید علاقه مندان و بازدیدکنندگان قرار دارد .

تهیه شده در : واحد مستند نگاری مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران

تصویر و تدوین : کریم صباغی

گردآوری مطالب : مریم فیضیاب شهریوری رئیس موزه کوشک احمد شاهی 

با تشکر از همکاری فرمانده و همکاران یگان حفاظت مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران