کاخ موزه نیاوران با چیدن کرسی و سفره شب یلدا به استقبال بازدیدکنندگان می رود

در آستانه شب یلدا، کاخ موزه اختصاصی نیاوران با چیدن کرسی با استفاده از اشیای موزه ای به استقبال بازدیدکنندگان و گردشگران می رود.

به گزارش روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران با هدف زنده نگهداشتن آيين سنتي شب یلدا و معرفی این آیین ثبت جهانی شده كه ريشه در فرهنگ ايرانيان دارد برای عموم به ویژه نسل نو و برقراری پيوند بین  ميراث ناملموس و ميراث ملموس موجود در گنجينه كاخ اختصاصي نياوران، کرسی و سفره شب يلدا در این موزه چیده شد.

ظروف كريستال شامل تنگ، استكان و نعلبكي، شيريني خوري، سيني و غیره دو پوسته فرانسوي به رنگ قرمز دانه اناري، با تزيينات برگ و با خطوط آب طلا مربوط به دوره قاجار، مخده ها، روميزي قلمكار، صندوقچه چوبي با تزيينات گل ميخ، لاله كريستال، سماور و قوري قلمزني نقره و روميزي سوزن دوزي تركمن مجموعه آثاری هستند که در چیدمان این کرسی و سفره از آن ها استفاده شده است.

همچنین در کنار این سفره به منظور آشنایی عموم با فرهنگ پوشش اقوام زيور آلات تركمن شامل "چکه لیق"  و لباس تشریفاتی تركمن با عنوان "چیرپی" که نوعی شنل است و در زمان حاضر نیز زنان طایفه تکه آن را می پوشند در معرض نمایش قرار گرفته است؛ این شنل دارای آستین های بدون کاربرد است و از بالای سربند تا زیر بغل سمت چپ را می پوشاند. حاشیه دوزی فراوانی در این پوشش دیده می شود که از لحاظ رنگ و نقش‌مایه از طایفه ای به طایفه دیگر تغییر می کند و رنگ آن حکایت از سن و مقام فرد دارد. دور یقه این پوشش دارای پیچک‌های گلدوزی شده است.

گفتنی است در هفدهمین نشست کمیته بین الدولی پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس بشری یونسکو که آذرماه سال جاری برگزار شد چهار  عنصر یلدا (چله)، "هنر ساختن و نواختن عود"، "پرورش کرم ابریشم و تولید سنتی ابریشم برای بافندگی" و "هنر سوزندوزی ترکمن"، ثبت جهانی شد و آثار یادشده با هدف آشنایی بیشتر مخاطبان با این عناصر به نمایش گذاشته شده اند.