برگزاری پنجمین یادمان یلدا در مجموعه نیاوران

پنجمین یادمان مردمی یلدا مجموعه نیاوران شامگاه 29 آذر 1401 با حضور قشرهای مختلف مردم و اجرای برنامه های متنوع در تالار آبی این مجموعه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران این آیین با حضور دکتر علی دارابی قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و معاون میراث فرهنگی کشور، بیژن مقدم مدیر این مجموعه و جمع دیگری از مسئولین وزارتخانه یاد شده و به بهانه ثبت جهانی یلدا برگزار شد.

این مراسم با استقبال از مهمانان با اجرای ساز دهل محلی اقوام لرستان و کودک حافظ خوان آغاز شد و سخنرانی قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، بیان خیر مقدم توسط بیژن مقدم مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران، سخنرانی در خصوص فلسفه وجودی یلدا توسط دکتر محمود اکرامی و سخنرانی دکتر مرتضی رضوانفر، نماینده اداره کل ثبت و حریم آثار و حفظ و احیاء میراث معنوی و طبیعی به بهانه ثبت جهانی یلدا در هفدهمین نشست کمیته پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس بشری یونسکو، از جمله بخش های این آیین بود.

اجرای زنده گروه موسیقی اقوام لرستان به همراه حرکات آیینی، اجرای زنده گروه دف نوازان کردستان، اجرای نقالی توسط محمدمهدی چایانی، حافظ خوانی توسط دکتر محمود اکرامی و اجرای ویژه برنامه ننه سرما برای کودکان توسط خانم کیا از اجراهای آیینی این مراسم بود.

همچنین در این مراسم به منظور آشنایی بیشتر حاضران با روند ثبت جهانی یلدا (چله) در هفدهمین کمیته بین الدولی پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس یونسکو که آذرماه سال جاری انجام شد؛ و همچنین ثبت جهانی 3 عنصر دیگر در همین کمیته با عناوین "هنر ساختن و نواختن عود"، "پرورش کرم ابریشم و تولید سنتی ابریشم برای بافندگی" و "هنر سوزندوزی ترکمن"، کلیپ هایی پخش شد.