حداد عادل در آیین جشن جهانی نوروز:

پاسداشت نوروز به گسترش صلح در منطقه و جهان کمک می‌کند/ نوروز گنجینه‌ای از آداب، رسوم و فرهنگ‌های دلپذیر است

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی گفت: گسترش و پاسداشت نوروز و آیین‌های نوروزی در حقیقت به گسترش صلح و دوستی در منطقه و جهان کمک می‌کند.
شناسه خبر: 3141
تاریخ خبر: 1401/12/22 21:02

به گزارش روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران به نقل از میراث‌آریا، غلامعلی حداد عادل شامگاه امروز دوشنبه 22 اسفند 1401 در مراسم گرامی‌داشت آیین جشن جهانی نوروز که با حضور مهندس سید عزت‌الله ضرغامی وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و تعدادی از سفرا و نمایندگان کشورهای خارجی در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران برگزار شد، اظهار کرد: نوروز یک پدیده طبیعی و یک پدیده آسمانی است. پيشينيان با آسمان انس زیادی داشتند و به آسمان بیشتر نگاه می‌کردند و ستاره‌ها را بیشتر می‌شناختند.

او افزود: توجه به آسمان در گذشته به گونه‌ای بود که مردم عوام از روی ستارگان برنامه‌های مرتبط با کشاورزی و کوچ خود را تنظیم می‌کردند.

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی ادامه داد: ایرانیان میخ نوروز را در جایی از آسمان کوبیدند که دست هیچ بشری به آن نرسد و هیچ کس نتواند آن را تغییر دهد و همین واقعیت سبب می‌شود که یونسکو نوروز را به‌عنوان یک پروند جهانی متعلق به تمام افراد بشر بداند و این هوشمندی ایرانیان را برای انتخاب آغاز سال می‌رساند که هم‌زمان با تجدید حیات طبیعت، مردم نیز تجدید نشاط پیدا می کنند و مثل این است که گویا طبیعت می‌خندد و انسان نیز هم‌زمان با این تحول می‌خندد، نشاط دارد و به زندگی آری می‌گوید.

حداد عادل ادامه داد: نوروز گنجینه‌ای از آداب، رسوم و فرهنگ‌های دلپذیر است. ملت‌ها از نوروز خاطره خوبی دارند بنابر این باید نوروز را گرامی بداریم و دست در دست هم با هدف گسترش صلح در منطقه و جهان، برای پاسداشت نوروز، کوشش کنیم.