به مناسبت روز جهانی و هفته ملی کودک؛

ایجاد خاطرات به یادماندنی برای کودکان با تجربه حضور در موزه های نیاوران

مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران با هدف ثبت خاطرات به یاد ماندنی برای کودکان با تجربه حضور در موزه و آموزش مفاهیم مربوط به موزه و میراث فرهنگی به فرزندان ایران زمین در قالب کودکانه، ویژه برنامه های مختلفی را به مناسبت روز جهانی و هفته ملی کودک تدارک دیده است.
شناسه خبر: 3047
تاریخ خبر: 1401/7/16 06:25

به گزارش روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران، در طول هفته کودک سال 1401 کودکان به همراه خانواده خود می توانند از تاریخ 16 تا 22مهر با حضور در موزه ها حال و هوای کودکی را در جای جای این مجموعه حس و تجربه کنند که در ادامه فهرست برنامه ها جهت استفاده علاقه مندان می آید.

*برنامه های اجرایی در طول هفته ملی کودک از تاریخ 16 تا 22 مهر*

کاخ موزه اختصاصی نیاوران با رویداد "اتاق کودکی" به استقبال کودکان دیروز و امروز می رود. در این رویداد مجموعه ای از آثار کودکانه موجود در گنجینه این موزه به نمایش در می آید و در کنار آن، خاطرات کودکان دیروز با تماشای منتخبی از کارتون های قدیمی در قاب تصویر زنده می شود. 

همچنین با هدف آشنایی کودکان با میراث فرهنگی و نحوه حفاظت از آن، منتخبی از فیلم و انیمیشن با موضوع میراث فرهنگی در این نمایشگاه پخش خواهد شد. نمایش برگ هایی از شاهنامه فردوسی از گنجینه این موزه از دیگر برنامه هاست.

در ادامه برگزاری نخستین جشنواره کتآب با موضوع آب میراث ملموس و ناملموس در مجموعه نیاوران، کتآب های خلق شده به دست بچه های 4 تا 16 ساله به مناسبت هفته ملی کودک در نمایشگاهی در کاخ موزه اختصاصی نیاوران به نمایش در می آید تا در قالب یک مسابقه کتآبخوانی در این هفته، توسط خود بچه ها خوانده و داوری شود تا در نهایت، نسخه های برگزیده، چاپ و به کتابفروشی ها راه پیدا کند. این آثار توسط برگزیدگان مرحله اول این جشنواره زیر نظر استادان بنام ادبیات کودک و نوجوان خلق شده است. 

"دقایقی با عروسک های کشور آفتاب" با رونمایی از عروسک های سنتی ژاپنی از گنجینه موزه کوشک احمدشاهی و "چرخ ریسک" با نمایش گزیده کتاب های کودک از گنجینه موزه کتابخانه اختصاصی نیاوران دیگر نمایشگاه هایی است که در طول هفته کودک پذیرای علاقه مندان است.

کارگاه نقاشی "کودک و موزه" نیز از تاریخ 16 تا 18 مهر در موزه خودروهای اختصاصی نیاوران میزبان کودکان خواهد بود.

*برنامه های اجرایی در تاریخ 17 مهر*

در ویژه برنامه "قصه های ملل" که با همکاری گروه راز گردونه از ساعت 10 تا 12 اجرا می شود کودکان در قالب قصه و بازی با داستان عروسک های سنتی ژاپنی به نمایش درآمده در موزه کوشک احمدشاهی آشنا می شوند. همچنین ایستگاه نقاشی کودکان در دومین روز از هفته ملی کودک در این موزه اجرا می شود.

*برنامه های اجرایی در تاریخ 18 مهر*

مجموعه نیاوران با هدف تعامل با دیگر موزه ها و نهادها با همکاری کمیته ملی موزه های ایران و چند موزه شهر تهران در تاریخ 18 مهر میزبان کودکان خواهد بود.

در ویژه برنامه "دادارچه" که با همکاری موزه ملی علوم و فناوری ایران در مجموعه نیاوران اجرا می شود، علاقه مندان قصه های محیط زیستی را به گویش های محلی می شنوند و در کنار آن می توانند از بازی های علمی این موزه بهره ببرند. 

همچنین "طومار مهر و دوستی" موزه دوستی فرهنگ ملل با شعار کودک، مهر، دوستی برای کودکان 6 تا 12 سال در این روز گشوده می شود تا آن ها با ثبت دلنوشته ها و نقاشی هایشان بر روی طومار، قصه دوستی های ماندگار را هم بشنوند. 

اجرای ویژه برنامه خیمه شب بازی سنتی ویژه کودکان دیروز و امروز با همکاری خانه موزه خیمه شب بازی ایران از دیگر برنامه هاست.

همچنین تور پرنده نگری و گیاه شناسی ویژه کودکان با معرفی تنوع زیستی باغ تاریخی نیاوران با همکاری معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه یک تهران 18 مهرماه میزبان کودکان می شود.

*برنامه های اجرایی در تاریخ 20 مهر*

کارگاه قصه گویی برای کودکان با محوریت آثار موزه ای با همکاری گروه راز گردونه در تاریخ 20 مهر از ساعت 10 تا 12 در موزه جهان نما اجرا خواهد شد تا کودکان با آثار سالوادور دالی هنرمند اسپانیایی و از پیشگامان سبک سورئالیسم در موزه جهان نما آشنا شوند.

*برنامه های اجرایی در تاریخ 21 و 22 مهر*

ویژه برنامه "کودک و شاهنامه" با محتوای شاهنامه خوانی برای کودکان و همچنین اجرای نقالی در مدح حضرت رسول (ص) به مناسبت ولادت حضرت محمد (ص) توسط کودک نقال در کاخ موزه اختصاصی نیاوران، برنامه های اجرایی در روزهای پایانی هفته کودک است.

بر اساس این گزارش والدین کودکان و افراد بزرگسال نیز می توانند در کنار لذت بردن از دنیای کودکی فرزندان ایران زمین در مجموعه نیاوران، از نمایشگاه های "مکتب هنری سقاخانه؛ گزیده آثار هنرمندان مکتب سقاخانه از گنجینه موزه های مجموعه نیاوران" در تالار آبی، نمایشگاه "پیامبر نور؛ گزیده آثار مذهبی از گنجینه موزه های مجموعه" که از رحلت تا ولادت حضرت محمد (ص) در موزه کوشک احمدشاهی برگزار شده و همچنین نخستین جشنواره هنرهای تجسمی "دست ها را بشنو" که با همکاری انجمن ناشنوایان ایران در گالری هنر برپا شده دیدن کنند.

تمامی علاقه مندان به دنیای کودکی می توانند 16 تا 22 مهرماه همزمان با هفته ملی کودک همه روزه از ساعت 8 تا 16 به مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران واقع در میدان شهید باهنر (نیاوران) مراجعه کنند و مجموعه تا ساعت 17 فعال است.