نمایش آثار هنرمندان مکتب سقاخانه در کاخ نیاوران

همزمان با روزهای شهادت ائمه اطهار در پایان ماه صفر، نمایشگاهی از آثار هنرمندان مکتب سقاخانه در تالار آبی مجموعه نیاوران برپا شده است.
شناسه خبر: 3044
تاریخ خبر: 1401/7/10 07:05

به گزارش روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران در این نمایشگاه آثار هنرمندانی همچون حسین زنده رودی، فرامرز پیلارام، صادق تبریزی، جعفر روحبخش، ناصر اویسی، پرویز تناولی، منصور قندریز، مسعود عربشاهی و ژازه تباتبایی که متعلق به گنجینه موزه های مجموعه نیاوران است در معرض دید قرار گرفت.

در دهه چهل خورشیدی، در بحبوحه مدرنیزاسیون و درگیری‌های سنت گرایان و مدرنیست‌ ها در حالی که مکتب "هنر پاپ آرت" در دنیای غرب، در حال عبور و انقضای خود بود، گروهی از هنرمندان نوآور ایرانی، جنبش جدیدی را بنیان نهادند که تأثیر شگرفی بر تحولات هنری پس از خود باقی گذاشت.

جنبش سقاخانه ای حرکتی بود در "احیاء سنت بومی"؛ این نقاشی ترکیبی است از "عوامل بصری نقاشی مدرن (انتزاعی)، نقشمایه های هنرهای سنتی–مذهبی و هنرهای باستانی ایران که در هنرهای سنتی تداوم داشته است. 

استفاده از نقاشی دوره قاجار و حتی دوره های پیشتر و به کارگیری نگاره های تزئینی و نقش هایی چون تصاویر اسب ها، چهره های زنان و تصاویر افسانه ای مانند دیو و خورشید خانم به فرم و شیوه گذشته، یکی از مشخصه های بارز هنرمندان جنبش سقاخانه است. 

عنوان "مکتب سقاخانه" را کریم امامی، روزنامه نگاری که در آن سال ها در روزنامه های مختلف درباره رویدادهای هنری مطلب می نوشت، در اوایل دهه چهل بر این گروه نهاد. 

گفتنی است در این نمایشگاه 2 اثر از پرویز تناولی با قدمتی بیش از 50 سال که در سال 1392 خورشیدی توسط خود هنرمند مرمت شدند نیز به نمایش گذاشته شده است.

علاقه مندان جهت بازدید از نمایشگاه می توانند تا 11 مهرماه 1401 همه روزه از ساعت 8 تا 16 به تالار آبی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران مراجعه کنند.