انجام عملیات مرمت و استحکام بخشی روشنایی سقف موزه کتابخانه اختصاصی نیاوران

عملیات مرمت و استحکام بخشی روشنایی سقف موزه کتابخانه ی اختصاصی مجموعه نیاوران آغاز و با نظارت واحد حفاظت و مرمت این مجموعه درحال انجام است.
شناسه خبر: 3029
تاریخ خبر: 1401/6/12 06:21

به گزارش روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران سازه روشنایی سقف موزه کتابخانه اثر تزئینی شاخصی است که بر اثر گذر زمان و تاثیر عوامل مخرب محیطی در بخش سامانه ی نور و همچنین اتصالات بین استوانه های شیشه ای و بستر فلزی، دچار اشکالاتی شده که در این پروژه پس از انجام مطالعات آسیب شناسی و انجام آزمون های گسترده جهت انتخاب مواد مناسب، طرح مرمت، استحکام بخشی و رفع ایرادات آن تدوین شده است.

بر اساس این گزارش در مرحله ی اول طرح سامانه ی نور تعمیر، اصلاح و بهسازی شد و در زمان حاضر پس از انجام مراحل مقدماتی، عملیات مرمت و استحکام بخشی قطعات آن بر اساس طرح مرمت و مطالعات انجام شده آغاز و در حال انجام است.

یکی از آرایه های معماری فضای داخلی ساختمان موزه کتابخانه ی اختصاصی نیاوران روشنایی سقف آن است. این اثر سازه ای متشکل از 4356 استوانه ی شیشه ای است که بر بستری فلزی و تخت متصل و ایجاد شده است. منبع نور آن در پشت و بالادست آن قرار دارد و منجر به روشن شدن انتهای استوانه های کریستالی و القای فضای کهکشانی می شود.

کتابخانه اختصاصی کاخ نیاوران سال 1355 هجری خورشیدی در قسمت شمال شرقی مجموعه نیاوران در محیطی نسبتا دنج در دو طبقه و یک زیرزمین با زیر بنای تقریبی 770 متر مربع احداث شد. یکی از ویژگیهای منحصر بفرد این کتابخانه که این فضا را از سایر کتابخانه های دیگر متمایز ساخته و آن را مبدل به فضای موزه ای نموده  وجود کتاب هایی است که از سران کشورها و نویسندگان نامی و با امضای افراد سرشناس به آن اهدا شده است.