توصیه های ضروری برای بازدیدکنندگان

چهارشنبه 28 اسفند 1392 - 10:47

ضوابط بازدید از موزه ها در دوران همه گیری کرونا
 بازدیدکننده عزیز، برای حفظ سلامتی خود، کارکنان و موزه، ضوابط زیر را رعایت فرمایید:
✔بلیط خود را به صورت الکترونیکی و با کارت بانکی تهیه فرمایید.
✔زمان بازدید و ضوابط را در شبکه های الکترونیکی موزه از پیش مطالعه فرمایید.
 
✔از بازدید گروهی بالاتر از میزان تعیین شده پرهیز نمایید. تعداد گروه بر اساس میزان گنجایش ایمن محاسبه شده و در موزه های مختلف، متفاوت می باشد.
✔حتی المقدور از به همراه آوردن کودکان زیر 7 سال خودداری فرمایید. در صورت همراه بودن کودکان در بازدید، مانع از تماس سطوح، نشستن و لمس آثار توسط کودکانتان شوید و از خارج شدن آن ها از مسیر بازدید و خوردن و آشامیدن در طول بازدید ممانعت به عمل آورید.
✔از آوردن نوشیدنی و خوراکی به داخل موزه جداً خودداری فرمایید.
✔از مواد ضدعفونی کننده شخصی در فضای موزه به دلیل تاثیر احتمالی تخریبی بخار و گازهای متصاعد شده بر آثار، خودداری نمایید.
✔در مسیر تعیین شده حرکت فرمایید.
✔به فاصله تعیین شده از آثار توجه نموده و آن را رعایت نمایید.
✔از توقف طولانی جهت عکاسی به دلیل کم شدن فاصله تعیین شده با سایر بازدیدکنندگان در حرکت خودداری فرمایید و از کارکنان موزه درخواست عکاسی از خود و همراهانتان را نداشته باشید.
✔در طول مسیر بازدید، سطوح دیوار، درب ها، نرده ها، حفاظ های شیشه ای و غیر شیشه ای، تابلوهای معرفی و زیرنویس ها و ... را به دلیل عدم انتقال آلودگی لمس نفرمایید.
✔تزئینات وابسته به معماری و آثار را لمس نفرمایید.
✔از نشستن در مسیر بازدید خودداری فرمایید.
✔فاصله گذاری بهداشتی را در طول بازدید، با بازدیدکنندگان و کارکنان موزه رعایت فرمایید.
✔در هنگام بازدید در صورت توقف برای مکالمه، روبروی هم قرار نگیرید بلکه کنار هم با حفظ فاصله گذاری بایستید.
✔در هنگام استفاده از سرویس های بهداشتی موزه، موارد بهداشتی را رعایت فرمایید.
✔در هنگام بازدید در صورت مشاهده عدم رعایت ضوابط توسط سایرین، موارد را به مراقبان موزه اطلاع دهید.
✔در صورت عدم رعایت این ضوابط بهداشتی، از ورود یا ادامه بازدید شما ممانعت خواهد شد.
معاونت میراث فرهنگی/ کمیته مدیریت بحران و حفاظت پیشگیرانه  

 

 اصول بازدید
بازدیدکنندگان گرامی
میراث تاریخی و فرهنگی کشور، ثروت ملی هر کشور و ملتی هستند و حفظ و صیانت از آن ها یک وظیفه ملی و همگانیست که شایسته است علاوه بر شناخت و بهره گیری از محتوای هنری، تاریخی و فرهنگی آن ها، همگان در نگهداری و حفظ آن کوشا باشیم.
آثار تاریخی و فرهنگی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران نیز در همین مقوله قرار می گیرد پس ضمن خوشامدگویی و دعوت از شما به بازدید از موزه ها و باغ تاریخی نیاوران از شما تقاضا دارد با رعایت موارد زیر، ما را در معرفی هر چه بهتر این آثار فرهنگی، تاریخی و حفاظت از آن ها یاری رسان باشید:
✔ باغ نیاوران با گونه های گیاهی منحصر به فرد و تاریخی آن، دارای ارزش ویژه و ممتازی است. پس؛ به منظور حفظ این باغ تاریخی، از ورود به فضای سبز مجموعه خودداری فرمایید.
✔ احترام به طبیعت احترام به زندگیست و احترام به زندگی احترام به خالق است. پس؛ از ریختن زباله در فضای داخلی موزه ها و فضای سبز مجموعه خودداری فرمایید.
✔ در تمام بخش های مجموعه مسیرهایی به منظور بهره گیری هرچه بهتر شما عزیزان از فضاهای قابل بازدید و حفاظت از آثار، طراحی شده است. پس؛ از نواحی بندکشی شده و حفاظ های شیشه ای عبور نکنید، مراقب کودکان خود باشید و به حقوق دیگران برای بازدید احترام بگذارید.
✔ آثار تاریخی و فرهنگی این مجموعه به دلیل گذر زمان دچار فرسودگی شده اند، از اینرو لمس کردن آثار باعث تخریب آن ها خواهد شد. در سطح دست ما موادی همچون چربی ها وجود دارد که با دست کشیدن بر روی سطح آثار، به آن ها منتقل شده و این آلودگی با انجام فعل و انفعالات شیمیایی، موجب تخریب آثار همچون مجسمه ها، نقاشی ها و امثال آن می شود. پس؛ از لمس نمودن آثار خودداری فرمایید.
✔ نور فلاش دوربین های عکاسی به دلیل طول موج بالای نوری باعث ایجاد تنش در ساختار آثار تاریخی به ویژه نقاشی ها، بافته ها و آثار دارای رنگدانه می شود. پس؛ به هنگام عکاسی، فلاش دوربین را خاموش نمایید.
✔ بردن وسایلی همچون مونوپاد، تک پایه و سه پایه عکاسی، نورپردازی و همچنین انواع خوراکی به داخل موزه ها به دلیل احتمال تخریب برای آثار تاریخی و فرهنگی جایز نیست. پس؛ اکیداً از همراه داشتن چنین وسایل و خوراکی هایی در داخل موزه ها پرهیز کنید.
✔ از توقف در مسیر بازدید به منظور عکس های یادگاری که موجب ازدحام می گردد به دلیل مسائل حفاظتی خودداری فرمایید.
✔ هرگونه فیلمبرداری و عکسبرداری حرفه ای (با تجهیزات جانبی از قبیل تک پایه و سه پایه عکاسی، نورپردازی و ...) در محوطه و داخل موزه ها بدون اخذ مجوزهای لازم ممنوع است.
✔ هرگونه فیلمبرداری و عکسبرداری تبلیغاتی و مدلینگ در محوطه و داخل موزه ها ممنوع است.
✔ عکاسی از تجهیزات ایمنی، فنی، امنیتی و حفاظتی (دوربین های مداربسته و ...) در تمامی فضاهای داخلی و محوطه باز مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران به هر نحوی ممنوع است. 
✔ از ورود کالسکه کودک به داخل موزه ها خودداری فرمایید.
✔ به دلیل ممنوعیت ورود حیوانات (اهلی و وحشی) به محوطه باز و فضای داخلی موزه های مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران، لطفاً از به همراه آوردن حیوانات خانگی خودداری فرمایید. 
✔ استفاده از دوچرخه و سایر وسایل بازی از این قبیل در تمام فضاهای مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران ممنوع است.  
✔ ورود هرگونه سلاح سرد و گرم، ادوات جنگی و همچنین تجهیزات مخابراتی (بی سیم) به داخل مجموعه اکیداً ممنوع است.
✔ حمل، توزیع، نصب و هرگونه تبلیغات هنری، تجاری، سیاسی، و ... در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران ممنوع است. 
✔ اطلاعات ارائه شده در زیرنویس اشیاء، تابلوهای اطلاع رسانی و همچنین بروشور را مطالعه نمایید.  
✔ راهنمایان موزه دارای کارت شناسایی با نشان موزه هستند و آمادگی پاسخگویی به سئوالات شما را در خصوص آثار موزه دارند.
✔ مکالمه با تلفن های همراه در داخل موزه ممنوع است. 
✔ ایجاد سروصدا (صحبت کردن با صدای بلند و فریاد کشیدن)، استفاده از بلندگو (دستگاه پخش صدا، موسیقی، رادیو و غیره) و ایجاد مزاحمت برای بازدیدکنندگان دیگر ممنوع است.
✔ از دست زدن و تکیه بر تجهیزات فنی و تأسیسات موجود در موزه ها جداً خودداری فرمایید.
✔ از دویدن، سُر خوردن در محیط موزه و یا قرار دادن وسیله بر روی ویترین ها جداً خودداری فرمایید.
✔ از درآوردن کفش و لباس در داخل موزه اکیداً خودداری فرمایید. 
✔ بازدیدکنندگان بایستی دارای پوشش مناسب اسلامی باشند. 
✔ مصرف دخانیات در داخل موزه های مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران ممنوع است. 
✔ قراردادن کودکان بر روی شانه و یا نشاندن آنها بر روی ویترین ها و حفاظ آثار برخلاف مقررات بازدید از موزه است.
✔ به منظور رسیدگی و انجام مراقبت های ویژه نوزادان از جمله شیر دادن، تعویض لباس و ... لطفاً از فضای مخصوص در سرویس بهداشتی بانوان استفاده نمایید.
✔ دریافت و پرداخت هرگونه وجه نقد تحت هر عنوانی از قبیل انعام، تکدی گری، خیریه، در قبال ارائه خدمات راهنمایی و... ممنوع است.
✔ پایش و نظرسنجی بازدیدکنندگان یا کارکنان موزه می بایست با کسب مجوز از مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران انجام شود. 
✔ برای خرید انتشارات و تولیدات فرهنگی به فروشگاه موجود در محل ورودی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران مراجعه فرمایید.
✔ کافه مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران در محوطه باغ این مجموعه آماده ارائه خدمات است. 
✔ برای ادای فریضه نماز به نمازخانه موزه در ضلع شمال غربی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران (قبل از درب خروجی) مراجعه نمایید.
✔ ممانعت از ورود (یا درخواست خروج) فردی که به تشخیص یگان حفاظت مجموعه در اثر مصرف مواد مخدر یا عدم تعادل و رفتارهای ناهنجار و ضداجتماعی باشد، انجام می گردد. 
✔ در صورت مصدومیت یا بیماری به راهنمایان یا نیروهای حفاظت مستقر در موزه ها اطلاع دهید تا با فوریت های پزشکی هماهنگی لازم انجام شود.
✔ لطفاً در صورت مشاهده هرگونه خسارت و آسیب به بناها و آثار موزه ای توسط بازدیدکنندگان نظیر یادگاری نویسی بر روی بناها، مجسمه های محوطه و درختان باغ، موارد را سریعاً به دفتر یگان حفاظت این مجموعه به شماره 22282069-021 اطلاع دهید.
✔ در صورت بروز هرگونه مشکل در حین بازدید می توانید با دفتر حراست از طریق شماره تلفن 22833531 -021 تماس حاصل فرمایید.
✔ روابط عمومی مجموعه نیاوران منتظر پیشنهادات و نظرات شما عزیزان است.
 مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران ساعات خوشی را برای شما عزیزان در این مجموعه آرزومند است

  

راهنمای تهیه بلیط
 بلیط ورودیه مجموعه و هر یک از موزه ها (کاخ موزه اختصاصی نیاوران، موزه کوشک احمدشاهی، موزه خودروهای اختصاصی، موزه جهان نما و موزه کتابخانه اختصاصی) را جداگانه از گیشه فروش بلیط یا به صورت اینترنتی از طریق درگاه  bilit.tafrihati.com و اپلیکیشن تاپ در تلفن همراه تهیه  فرمایید. 
تنها بلیط خریداری شده از گیشه های این مجموعه، درگاه فروش بلیط اینترنتی به آدرس bilit.tafrihati.com و نرم افزار تاپ در تلفن همراه دارای اعتبار می باشد.
خرید حضوری بلیط الکترونیکی، صرفاً از طریق کارت بانکی امکان پذیر است و این مجموعه از دریافت وجه نقد از گردشگران معذور است.  
با توجه به فروش الکترونیکی و اینترنتی بلیط در این مجموعه، لطفاً در هنگام انتخاب موزه دقت فرمایید؛ بلیط فروخته شده پس گرفته نمی شود.
لطفاً به تعداد نفرات بلیط تهیه فرمایید تا هنگام ورود به مجموعه و موزه ها با مشکل مواجه نگردید.
 اعتبار بلیط خریداری شده، تنها برای یک بار بازدید از موزه است و بلیط پس از کنترل دستی یا الکترونیکی، باطل شده و استفاده مجدد از آن امکان پذیر نیست.
 بازدیدکنندگان باید بلیط های خود را در تمام مدت بازدید همراه داشته باشند تا در صورت نیاز و درخواست کارکنان موزه، قابل ارائه باشد.
 گردشگرانی که از مبادی ورودی این مجموعه بلیط تعداد محدودی از موزه ها را تهیه نموده اند، می توانند از طریق سامانه تفریحاتی به آدرس bilit.tafrihati.com بلیط موزه های جدید را اضافه و خریداری نمایند. (این امر صرفاً با وارد نمودن شماره درج شده بر روی بلیط امکان پذیر بوده، از اینرو امکان خرید بلیط برای تعداد نفرات بیشتر از خرید اولیه برای گردشگران از این روش میسر نمی باشد.)
پیشنهاد می گردد پیش از حضور در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران، نسبت به تهیه بلیط اینترنتی از طریق سایت تفریحاتی و اپلیکیشن تاپ اقدام فرمایید.  

شناسه خبری: 1130
تاریخ انتشار: 1392/12/2810:47
هشتگ ها: #توصیه های ضروری برای بازدیدکنندگان

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف

آخرین مطالب